Popotniški forum

delo v svici ali nemciji

Dodan 22.06.06 @01:24:07
bosko | Gost | odg. 11.05.2013 @09:42 Prijavi neprimeren komentar

MIRKO koliko pa stane  taka zaposlitev, kjer nič ne delaš, dobiš pa vizo, pa plačo na papirju?

Stroški najbrž niso majhni in tisti, ki nimamo prišparanega nič denarja, oziroma da povem za sebe, da lahko vzamem sabo največ 4 tisočake €, za take potem ni upanja?

Ko ti uredijo vizo, ti nato še po kakem skrajšanem postopku najdejo delo ali si prepušen sam sebi, imaš vizo,nimaš pa dela in posledično ne denarja za sobo, hrano in ostale stroške?

rudi je napisal | Gost | odg. 11.05.2013 @15:58 Prijavi neprimeren komentar

Za bewilligung "vizo" L,B potrebuješ :

1. Najemno pogodbo za stanovanje oz. sobo

2. Stalno bivališče v CH

3. Pogodbo odelu

1.1 Za najem stanovanja potrebuješ:

Vizo, pogodbo odelu, potrdilo iz straffregistra in bertreibungsamta (vse to dobiš le če imaš vizo in delo )

jaz tega ne razumem. kako bom dobil vizo, ce za njo potrebujem najemno pogodbo za stanovanje, ki jo dobim na podlagi tega da imam vizo? ce me razumete kaj zelim uprasat...

mirko | Gost | odg. 11.05.2013 @15:59 Prijavi neprimeren komentar

Poznas igro vzemi ali pusti ? Ti raje pusti! 

Poskusi s 4000 eur poiskat in najeti stan v CH .Ni dovolj niti za kavcijo in prvo najemnino.....kaj sele da prezivis do prve zaposlitve.... Take storitve ne stanejo toliko In Ne veliko glede na to da je Min.placa . 3300. Z Vizo pac dobis 99% prej Siht kot brez! Pa sam zracunaj ! 

Marsikdo vzame in potem normalno zivi! 

Vso sreco brez pomoci v Svici! :-)

rudi | Gost | odg. 11.05.2013 @16:03 Prijavi neprimeren komentar

To sem vam zelel povedat da je nemogoce, razen ce imas sreco da dobis stan. ali denar da se posluzis pomoci !

bosko | Gost | odg. 12.05.2013 @09:48 Prijavi neprimeren komentar

Mirko PROSIM povej za božjo voljo, koliko moram imeti, da si zrihtam vizo, bivališče-vsaj 1 sobo z WC+tuš. Nekaj denarja za začetek si seveda še lahko izposodim za nekaj mesecev pri starših, tako, da za mene to vseeno ne bi predstavljalo prevelikega problema.

Tisti ki pa flikajo vsak mesec, a ti so pa odpisani, da dobijo delo v Švici?

Še enkrat te naprošam, da napišeš neke okvirne cifre. HVALA.

gost | Gost | odg. 12.05.2013 @10:55 Prijavi neprimeren komentar

potrebuješ denar za pot in bivanje v švico.

potrebuješ denar za kavcijo stanovanja in prvo najemnino, če boš sploh dobil stanovanje kot Slovenec brez CH papirjev ! Jaz mislim da ne. Kako sobo v kakšnem gasthausu je možno.

Gasonjera stane cca900. pomeni najmanj 2x900 kavcija+1x najemnina

zdravstveno zavarovanje od 180 naprej na mesec (ga moraš sklenit ko se prijaviš v švici v 90 dnevih..

viza 85

vozniška 100-140

berteibungsauskunft,strafregister 100

kava 5

Ne vem na kak način bi začel v švici, vem le da bo brez papirjev težko. mislim da boš porabil kakih 5000 preden boš dobil stanovanje in še nekaj do prve službe.

Papirje pa lahko dobiš že za cca 3000 kolk vem !

dobro premisli, saj jih dost joče ko so napačno pot izbrali !

švica2013 | Gost | odg. 12.05.2013 @13:21 Prijavi neprimeren komentar

zakaj 5000????? glej vzameš si v kakšnem Gasthof-u sobo;to stane od 600-750 frankov,med tem časom pa iščeš preko agencij delo...simple like that...ko pa dobiš delo za dalj časa in s tem tudi vizo pa greš najameš stanovanje...prej nimaš 0% možnosti najeti stanovanje...kapiš

gost | Gost | odg. 12.05.2013 @14:53 Prijavi neprimeren komentar

švica

res je 600 700 v gasthofu, do švice rabiš bencin cestnine vinjete. v švici rabiš telefon internet  hrano in gorivo da se voziš po agencijah in po ogledih, katerih bo kakih 100 do spoznanja da brez vize ni stanovanja in službe (razen če si iskan in imaš srečo med 55000 migranti letno! ) kaj je gorivo in hrana gratis v švici? Sprobajte si pa potem komentirajte !  kaj pa potem ko dobiš stanovanje ? nisem še slišal za najem brez kavcije. v kolikor imaš L vizo pogosto zahtevajo tudi 3x kavcijo zaradi poteka vize in eno najemnino takoj. stanovanja niso opremljena, v njih ni niti luči, tako da moraš najprej luster kupit.....kakorkoli..... ma ne da se mi več, itak ste vsi tolk pametni v sloveniji , da vam ni treba nič svetovat.... 

švica2013 | Gost | odg. 12.05.2013 @19:07 Prijavi neprimeren komentar

Poglej vem da je težko ampak sam sem našel v 1!!!! tednu stanovanje,podpisal pogodbo itd...zdaj ne vem ali ti iščeš luksuz ali kaj...pa pozabi sedaj ko nimaš B vize na najemniško stanovanje...ne vem kaj ti naj rečem,tu ko sem sam je vse polno in so solidna stanovanja,opremljena,sprotno plačilo najemnine...na luksuz morate pozabiti ker to ni več Slovenija...

gost | Gost | odg. 12.05.2013 @20:07 Prijavi neprimeren komentar

B vizo je še mogoče dobiti, v kolikor zapadeš v kontigent. Preberi si ventilklausul 2013 ! Verjamem da imaš kakšno sobo , pa sproti plačuješ. Tukaj ljudje sprašujejo po življenju v švici , in ne po sezonskem delu na gradbišču . Če si na baušteli ti itak vse temporar firma zrihta ali pa sam, če ne rabiš stanovanja... ne vem kako bi živel v taki sobi s otroci ali ženo... skratka..... lol 

miki | Gost | odg. 12.05.2013 @20:15 Prijavi neprimeren komentar

Tudi jaz živim v gasthausu s poljaki in portugalci. plačujem sproti, ker ne dobim primernega stanovanja. Nevzdržno ! Da pa lahko brez denarja prideš v švico pa pozabi in ne flancaj takih oslarij. Pot hotel prve dni viza, vozniška, zavarovanje, potrdila na uradih hrana za prvi mesec gorivo, parkirnine, vlaki.. tebe so verjetno za roko v švico pripeljali in te dali na baušteli dol pa mamo zraven da te je okrog vozla ti kuhala in prala ! ne bluzi oslarij, če klošariš tu gor. brez 2 do 3 000 nimaš kaj iskat, če si normalen in ne klošar !

king | Gost | odg. 13.05.2013 @02:23 Prijavi neprimeren komentar

če sem jaz prav razumel JE TAK POSTOPEK:

+ bitno je, da si najprej stanovanje ubodeš (kolikor sem tukaj prebral so za to MALE ŠANSE). (CCA 3000 FRANKOV - 2 KAVCIJE IN NAJEMNINA)

+ ko si zrihtaš stan, lahko začneš z iskanjem službe. (CCA 500 FRANKOV - VOZNIŠKA, BENZIN PA TAKE FORE)

+ sledi zavarovanje (CCA 200 FRANKOV)

+ ko dobiš službo in z njo pogodbo o zaposlitvi, greš po vizo, katero dobiš ker imaš službo zagotovljeno??? (CCA 100 FRANKOV)

+ ko dobiš vizo si na konju, in lahko začneš iskati boljši stan in boljšo službo

+ sledi kuča poso, poso kuča celi život

iz tega sem prišel do zaključka: če imate žlahto v švici, je najbolj cheap varijanta da vas vzamejo za podnajemnika in vi jim plačujete neko simbolično ceno, vsaj za začetek dokler se ne postavite na noge.
če žlahte nimate, je zelo mala verjetnost, da najamete stanovanje (KER ZA NAJEM V VEČINI PRIMEROV POTREBUJETE VIZO)

sem zadeu postopek? naj me kdo popravi ce sem kaj zgrešil ali izpustil.

g | Gost | odg. 13.05.2013 @08:23 Prijavi neprimeren komentar

Pravilno. Je pa najhitreje , da vzameš storitev domozil (pogodba o delu in bivališču) npr pri Globalu.Spremeniš bivališče v Slo ze zapelješ v CH , v pol ure podpišeš pogodbe, na gemeinde vložiš vse skupaj, se čez 14 dni vrneš  V CH in dvigneš vizo.Oni ti med tem zrihtajo AHW številko, Betreibungamtsauskunft ,strafregisterauszug, zdravstveno zavarovanje in vozniško.Po tem pa začneš iskat stan in šiht.Je tako najceneje in najlažje.. v mnogih primerih pa jim med tem že najdejo primerno delo .Tako je pač moje mnenje in izkušnje. 

miki | Gost | odg. 13.05.2013 @08:30 Prijavi neprimeren komentar

joj kolk doktorirate o stroških, V si greste v švico po zaslužek.V švici je minimalna plača cca 3500 Chf katero zaslužite že prvi mesec! Ne vem kje vam je pol logika da sami tavate po švici 3 mesece in iščete papirje in z veliko sreče želite prihranit 100 Eur. Plačaš tisti drobiž (za švico) pa imaš papirje urejene.

gostt | Gost | odg. 13.05.2013 @13:43 Prijavi neprimeren komentar

švicar 2013 s kako vizo si dobil stan v 1 tednu. B in C vize ziher nimaš, z L si pa prekratek. imaš WG Zimmer s souporabo kuhinje in tuša? v enem tednu se ne da dobiti skoraj nobenega stanovanja! saj se večina daje v najem preko agencij, kar pa traja od vloge, do realizacije nekaj tednov. Kot stanovanje je mišljeno spalnica, kuhinja, kopalnica, dnevni prostor. Če pa ti WG sobo enačiš s stanovanjem je pa druga pesem. WG soba je isto sranje kot soba, ki si jo imel v kakem Gasthausu, penzionu. Če si res dobil "stanovanje" kot praviš, pa povej še to, da ti je delodajalec-temprär firma stal ob strani z napotilom/priporočilom, da ne bo folk mislil, da je res tak enostavno. 

Privat stanovanj pa itak ni veliko na izbiro.

Da povem še to, da ne bo kateri presenečen ob nastanitvi, švicarji dajo v najem še kravjo štalo, v štali ne smrdi tako ogabno, kot v sobi in kuhinji v souporabi z drugimi WG najemniki, katero sem si ogledal včeraj na lastne oči in povohal z svojim gobcem, ko sem obiskal prijatla iz Slovenije. Z eno besedo NAGRAVŽNO. Soba 5x2.2 m, 2 postelji ena za drugo+omara, umivalnik, nizek regal z TV, tapison iz časov Marije Terezije, umazan, poflekan z vsem kar je možno, na hodnikih vonj po kurilcu, kuhinja v sosednji stavbi iz kamene dobe, vonj pa fuj, kravji drek diši napram tej kuhni in vse to za 1200 Cfr. Od zunaj stavba porihtana, spodnja etaža znana mesarija, te pa imej v apetit v to mesnico kupit meso, če majo najemnike, kot garjave ovce. Ja tudi to je Švica. Pa to ni osamljen primer, tega je nešteto, kar nekaj sem jih videl sam. 

gost | Gost | odg. 13.05.2013 @22:29 Prijavi neprimeren komentar

bravo gostt! Točno tako je! V švici živi ogromno migrantov, kateri so lastniki nepremičnin in izkoriščajo nastali stanovanjski problem v švici. Pač nekateri nimajo izbire, pa vzamejo kar se jim ponudi, nekateri pa so v takem zadovoljni, saj jim več pomeni 200 chf kot dostojno življenje.

Saj sami tisti zezonski bauštelarji pametujejo tu gor!

No, midva z ženo najemava 4 sobno stanovanje . Za najem le tega sva morala predložiti k vlogi. bewilligung,pogodbo o delu, potrdilo o nekaznovanosti,potrdilo o solventnosti in priporočilo prejšnjega najemodajalca. Brez vsega tega ne bi bilo mogoče najeti tega stanovanja.

Je novejše, zelo solidno- nova kuhinja, nova kopalnica...v urejenem okolju z garažami.Brez vseh prej omenjenih dokumentov nisva dobila niti garsonjere, čeprav imama skupaj brutto plače 15.000 Chf (imela sva pogodbe o delu brez vize in ostalega..).Kot so mi na eni agenciji razložili je problem v vizi L saj ni sigurno , da bo najemnik vizo in delo obdržal čez eno leto, in bodo morali iskati spet druge. Drug problem pa je, da nas mečejo v isti koš kot ex Yugo, Kosovo albance in poljake, katerim tudi res zelo redko oddajo stanovanja, zaradi slabe higiene, uničevanja in neplačevanja....Plačujeva 1700 z ogrevanjem+200 dve garaži+cca 20 smeti+30 elektrika+upc internet trojček 89. Plačujeva vse pred datumom valute, saj v primeru selitve potrebujeva dobro referenco od sedanjega najemodajalca kljub kavciji 3x najemnina !

Imela sva res srečo , da sva se odločila za pomoč pri migraciji. Nama so uredili vizo, začasno bivališče, nama napisali priporočilo in še en kup papirjev.... skratka vse ! Tako sva res po kakih 15 ogledih dobila 3 pozitevne vloge. Za vsak ogled se je treba naročit in po ogledu traja tudi do 3 tedne , da ti sploh odgovorijo, v nekaterih primerih pa odgovora sploh ne dobiš. Pri nama je bilo to več kot 50%.

Na kratko v številkah za tiste ki se odločajo migrirati:

Za par / na mesec :: sva na vodilnih pozicijah , sicer se zasluži od 3.500 CHF+ po osebi

Plača neto:13.000

-najemnina 1700

-stroški 300

-zdravstveno zav 460

-zavarovanje avta 150

-telefoni 140

-hrana 1100

-drugi stroški...

Si znate sami odšteti...

Največ pač stane začetek. Turistično bivanje in vožnje po ogledih in razgovorih.Midva sva za vse priprave porabila 2 meseca v švici !Svetujem vsem , da se poslužite koga , ko je že gor! Vam bo ogromno koristilo, časovno in finančno !Brez vsaj osnovnega znanja nemščine pa nikar ne hodite, ker bo še težje !

Lep pozdrav v Slovenijo in Willkommen !

suisse1 | Gost | odg. 13.05.2013 @22:54 Prijavi neprimeren komentar

http://home.fotocommunity.de/hennes/index.php?id=679804&d=6882137

ja kot sta rekla predhodnika, stanovanje in štala sta v isti stavbi. potemtakem se tudi stanovanje navleče vonja iz štale.

na luksuz dajo v teh kmečkih delih bolj malo. svoje avte vozijo dokler se skoraj ne razpadejo. veilko pa dajo na svojo tradicijo in ljudska izročila.

suisse1 | Gost | odg. 13.05.2013 @23:09 Prijavi neprimeren komentar

http://www.staedte-fotos.de/name/einzelbild/number/37035/kategorie/bauwerke~bauernhaeuser~diverse-lander.html

takšna je tipična švicarska kmečka hiša s priključenim hlevom.

gostt | Gost | odg. 14.05.2013 @09:16 Prijavi neprimeren komentar

Gost - dobro si opisal potek. Eden od redkih, ki opisuje tako, kot je. 

Kje živita, se mogoče kdaj snidemo na kavici. Pa Švica spet ni tako velika, da se ne bi mogel zapeljati 200-300 km na izlet in snidenje.

Swiss1 - jaz z štalo nisem mislil dobesedno štale priključene k hiši. Če bi se sobe navlekle vonja po štali bi dišalo, napram temu kar sem tam vohal.

Tu kjer živita ta slovenca je na zunaj urejena stara stavba v centru večjega naselja, z mesnico v pritličnih prostorih, sobami v nadstropju in dodatna stavba s kuhinjo in skladiščem za mesarijo. Morda smrdi po kaki crkovini, če je mesar morebiti pacek na kvadrat. 

Drugi primer znana oštarija z sobami v nadstropju, lastnik ex jugo, sobe in sanitarije za kozlat, tapisoni, je pa vedno polno zasedeno.

Tretji primer spet znana oštarija, le da lastnik švicar, tapisoni, PVC tuš kabina-ogabna, se raje umivam v lavorju, wc  razsut, da ne moreš na malo in veliko potrebo, kuhinja, da ne govorim. Polno zasedeno. 

Četrti primer tudi znana oštarija, lastnik ex yugo. Tukaj so sobe urejene, nekaj z WC in tušem, nekaj z skupnimi sanitarijami, dražje za 200-300 fr po osebi, vedno polno zasedeno. 

Ja in folk vzame, da prišpara 200-300 fr. Lastniki pa to izkoriščajo in ne renovirajo do zadnjega, pa zakaj bi, če pa folk stoji v vrsti za najem, saj kot prišlek nimaš šans, da najameš dostojno stanovanje. Za mene ni luxus, da imam urejeno in čisto stanovanje. 

Tukaj gori pa naj bodo lastniki sob švicarji ali ex jugo, mislijo, da vsi ostali kateri prihajamo sem, da doma jemo z leseno žlico, za sanitarije imamo poljski wc, kopalnice ne poznamo. 

arton | Gost | odg. 16.05.2013 @15:14 Prijavi neprimeren komentar

seveda se da s 8000 chf dobro zivet ce se odpeves vissjemu luksuzu 8000 chf v svici je kot imeti 2 000 eur, za nekoga ki more placat najemnino v slo k nima svojega stanovanja je tudi tezko zvet s povprcno placo ki naj bi bila okoli 1000 eu  2sobno stanovanje v slo s stroski vred brez 500/600 eur nimas kaj iskat ko placas dodatno zavarovanje in si kupis nekaj hrane ti pa skor nic ne ostane za bogo kavico v sv in kdor ve kaksna je povprecna placa v svici naj si sam iztacuna ali se splaca

Bodi informiran

Ne zamudi naslednje akcije ali pomembnega obvestila!

Si avanturistični popotnik ali vsakodnevni potnik? V vsakem primeru zate pripravljamo ažurne, zanimive in koristne popotniške in potniške informacije, ki ti jih dostavljamo v tvoj poštni nabiralnik enkrat do dvakrat na mesec.