Popotniški forum

delo v svici ali nemciji

Dodan 22.06.06 @01:24:07
... | Gost | odg. 19.04.2012 @15:18 Prijavi neprimeren komentar

drugače pa ja se strinjam vsak si je čist lepo sposoben sam poiskat informacije in delo sploh v današnji dobi interneta...seveda kdor si želi si bo brez problema našel.

lari | Gost | odg. 19.04.2012 @15:31 Prijavi neprimeren komentar

Švica je danes omejila priseljevanje iz vzhodnih 8 EU držav (tudi slovenije).

baje se bojijo navala. Kaj švicarji nato mislijo: Soll die Zuwanderung aus Osteuropa gebremst werden? Ali naj se ustavi priseljevanje ljudi iz EU-vzhoda (tudi slovencev) v Švico ?

spletni odgovor švicarjev: 87,6% Ja 12,4% Nein

hvala lepa - pri taki nežalenosti ti ne pomaga niti sto tečajev in niti sto agencij. seveda agencija ta rasisem skriva in ga ne omenja.

... | Gost | odg. 19.04.2012 @22:45 Prijavi neprimeren komentar

@lari:  ja sem si zdej vmes že prebral, sam ni tko hudo. Niso čist zaprl ampak močno omejil, kar pomeni bo še vedno možno dobit zaposlitev v Švici ampak bo od zdaj še toliko težje. žal  

jebes | Gost | odg. 20.04.2012 @21:43 Prijavi neprimeren komentar

svico. V tako drzavo, niti pljunil ne bi, ce imajo tako razmisljanje.

Mazi | Gost | odg. 09.05.2012 @19:20 Prijavi neprimeren komentar

Delo v Švici se lahko dobi, vendar nikakor ne na lahek način. Probleme imajo celo Švicarji sami, kaj šele mi, ki prihajamo iz Slovenije. Na eni strani obstajajo možnosti, da dobijo službo tisti, ki že imajo kontakte s švicarskimi partnerji in ti dobro vedo, koga bodo dobili k sebi. Po drugi strani pa obstajajo tudi tako imenovani lovci na glave (angl. Manhunter), ki iščejo točno specifične kadre za svoje delovno okolje. Enega takšnega sem spoznal tudi sam tukaj, v Švici.

Kot ste sami videli, imate na Internetu veliko možnosti za iskanje delovnega mesta in eden, ki še ni naveden je tudi tale: http://www.indeed.ch/ . Vendar vam to ne bo pomagalo, če res niste izjemen strokovnjak za točno tisto delovno mesto, za katerega ste se prijavljali. Osebno spadam med akademike z doktorsko izobrazbo, pa vam lahko samo napišem, da me pri več kot štiridesetih (40) prošnjah niti enkrat niti povabili niso na razgovor. Edino enkrat sem imel priložnost, da sem znotraj firme, kjer sem imel projekt, imel razgovor za delovno mesto, ki pa niti približno ni bilo primerno zame. Za primerna delovna mesta, ki bi lahko prišla v poštev, pa me nikdar niso niti poklicali na razgovor. Večinoma dobim odgovore, da sem previsoko kvalificiran, najbolj pa me je prizadel zadnji odgovor, da sem iz držav EU-8 in da so vodilna delovna mesta predvsem rezervirana za nemške državljane.

Najhuje pa me je prizadel članek v časopisu, kjer je nekdo, ki je bil prej zadolžen za vprašanja tujcev, odgovarjal, da so Ventilklausel, kakor jo imenujejo, naredili v bistvu na zahtevo Evrope, ker so s tem želeli zaščititi državljane Francije in Nemčije. Smešno je, na primer, ko piše Avstrija, da so pričakovali 25.000 iz EU-8, prišlo pa jih je 26.000 in da je to čisto v mejah normale in da to nikakor ne ogroža njihovega trga delovne sile. Tukaj, v Švici, pa dvigujejo prah zaradi 7.000 novih delavcev iz EU-8?!?

In kaj opažam v Švici? Res je, dela se od 7:00 do 19:00 in to tako, da se v resnici, če imaš srečo, voziš vsaj eno uro do službe in nato nazaj. To je celo za same Švicarje nekaj popolnoma normalnega, da se voziš tako dolgo. V nekaterih primerih, če imaš srečo, lahko to dolgo pot deloma vključiš v svoj delovni čas, vendar bolj redko. Tukaj je čisto normalno, da greš domov med 18:00 in 19:00. Ceste so takrat tudi popolnoma zapolnjene , tako da za isto pot, ki jo običajno opraviš z avtom v 15 minutah, v času gneče potrebuješ 45 minut ali celo več. Tukaj ni druge možnosti kot ta, da uporabljaš javni prevoz, če ga le lahko (odmaknjenost bivališča ali delovnega mesta od javnega prevoza).

Cene so primerne standardu v Švici. Povprečna plača je 7.000 CHF. Vendar je treba vedeti, da je potrebno plačati 1.500 CHF (povprečno) za najem stanovanja, nato davke (v vsaj višini ene do dveh plač), nato zdravstveno zavarovanje (okrog 400 do 500 CHF na mesec), nato zavarovanje za avto (okrog 2.000 CHF), prevoze, ki lahko stanejo tudi do 10 CHF na dan, in seveda hrano, pri kateri pri enem nakupu za dva komaj prideš skozi s 100 CHF. V bistvu ti kaj malo ostane, če hočeš še iti na morje, pa na smučanje (do 150 CHF na dan z vsemi stroški vred!), pa na izlet itd...

Moram priznati, da bi kot akademik sedaj krepko premislil, da bi delal v Švici, čeprav nam sedaj v Sloveniji izjemno slabo kaže. Tukaj v Švici bi bilo najbolje, če dobita službo mož in žena iz Slovenije. Drugače pa je z ljudmi, ki izvajajo storitvene dejavnosti, kot so, na primer, gradbeni delavci. Za njih pa res velja, da lahko malo več zaslužijo, kot v Sloveniji, da lažje preživijo in da jim morda še kaj ostane in lahko kaj prihranijo. Vendar morajo zato trdo delati in se marsičemu odpovedati.

In kako dobiti službo v Švici? Akademikom bi priporočal, da se najprej ukvarjajo z morebitnimi delodajalci preko projektov, ki jih, ali sami sprožijo, ali pa se ponudijo, da jih pripravijo zanje. Nato naj gojijo kontakte kar nekaj časa in si poskušajo urediti še dodatne kontakte iz drugih firm s pomočjo tega osnovnega kontakta. S tem si ustvarijo mrežo poznanstev in nato naj s pomočjo te mreže ugotovijo, kje bi se lahko zaposlili. Vedeti pa morate, da bo sedaj izjemno težko dobiti službo, ker se bodo velikokrat ustrašili zaradi Ventilklausel in pogosto vas niti ne bodo poskusili zaposliti ali poklicati na razgovor. 

Pa veliko sreče!

big boss | Gost | odg. 16.05.2012 @18:36 Prijavi neprimeren komentar

zaposlimo ljude v svici  obvezno eu drzavljanstvo  za vec info kontaktirajte  gwin-sportstars@live.com

big boss | Gost | odg. 16.05.2012 @18:37 Prijavi neprimeren komentar

zaposlimo ljude v svici  obvezno eu drzavljanstvo dobro placilo  za vec info kontaktirajte  gwin-sportstars@live.com

BIG BOSS | Gost | odg. 16.05.2012 @18:39 Prijavi neprimeren komentar

ZAPOSLIMO LJUDE V SVICI DOBRO PLACILO ZA VEC INOFORMACIJI KONTAKTIRAJTE   gwin-sportstars@live.com

Marko19 | Gost | odg. 31.05.2012 @02:28 Prijavi neprimeren komentar

Mene pa zanima par informacij glede zaposlitve v švici.

Sem fant star 20 let , 5.stopnja izobrazbe , po poklicu zdrav.tehnik in bi se rad zaposlil v tujini ker vidim že vnaprej , da prinas enostavno ne bo zacvetelo.
Pripravljen sem se tudi premakniti v tujino za dalj časa. Vendar ena stvar ki me najbol muči je to, da sem brez delovnih izkušenj

Vse kar imam opravljeno do zdaj, je 6.mesecev pripravništva, ki je sicer šteto v delovno dobo ampak vsi vemo, da je to skoraj kot nič.
Koliko mesecev oz. let. delovnih izkušenj je približno potrebno imeti, da so delodajalci vsaj malo bolj že zadovoljni?

Vbistvu bom v kratkem dobil delo pri nas, tako da delovna doba bo spet tekla ampak vseeno.

Ne iščem pa dela samo v moji stroki , se pravi zdravstvo,delal bi tudi kaj drugega, ampak stanje je takšno da ne morem pač biti mesar,kuhar,vodovodar,mizar,električar,ekonomist,slikar in podobno kar nimam v krvi,ker se spoznam bolj samo na svojo stroko, pač pa neko delo, kateremu se lahko skoraj vsak človek prilagodi, tudi brez stroke.(čistilec,zlaganje v skladiscu, kaj pa vem.. )

Pač ne gre se zato da se mi nebi ljubilo delat, to niti pod razno ,ker sem tudi med komentarji zasledil da se dela v švici s polno paro, ampak problem je to kaj vem in kaj ne vem delat. Zanima me , kakšne so sploh možnosti v švici da dobiš t.i. 'lažja' dela?

Druga stvar, vem da so švicarji multijezikoven narod, tekoče govorim angleško, nemščina ki je osnovni jezik tam, mi pa dela precejšnje probleme.Tiste osnove bi se že verjetno sproti naučil , ampak kot pravim laufa pa mi angleščina.
Sedaj me pa zanima , kako daleč se lahko pravzaprav pride samo z angleščino v švici?
Nekje sem zasledil da samo tisti 'najvisji' govorijo angleško tam, pa nevem koliko je to sploh res.

Glede življ. standardov v švici pa vem približno vse glede cen stanovanj,zavarovanj, hrana itd.
in vem da stvari niso poceni kljub lepim plačam Bi pa tako ali tako verjetno odšel s prijateljem, tako da stroški bi se delili.

Rabim en kratek odgovor, naj pozabim švico ali ne? glede na to da sem že vsaj 50x zasledil da je izjemno težko dobit vizo in glede na moje izkušnje ter jezik(anglescina), mi stvar precej negativno kaže Fajna stvar je to, ker je država dokaj blizu in bi se večkrat lahko vrnil tudi nazaj k bližnjim.

Drugače bom pa začel iskat delo
v Angliji-Ameriki-Avstraliji . mogoče bo tam bolj zalaufalo , že zaradi jezika , ampak je pa pač daleč in ni skoraj druge kot da se odločiš za VEDNO, in prideš nazaj 1x na leto ali pa dve pogledat kaj se dogaja v naši Sloveniji, vglavnem , čez par let se vidim v tujini , nevem pa še kje :/ upam na najbolše

Lep pozdrav, Marko

NoSwiss | Gost | odg. 31.05.2012 @19:26 Prijavi neprimeren komentar

@Mazi

@Marko19

Marko, najprej, da ti žal takoj izbijem sliko z Avstralijo iz glave ... niti grama šansa nimaš. Kruto, ampak mislim, da je bolje, da energijo takoj začneš vlagat v bolj realne projekte, npr. nemško govoreče dežele. Tudi sam imam med drugim izobrazbo zdravstvenega tehnika in situacijo poznam dokaj dobro tako v AU kot EU. Najprej, da si razjasniš glede same izobrazbe - žal ti moram povedat, da je vredna pol počenega groša (če sem zelo vljuden in dilpomatski). Če bi vsaj malo spremljal medije (če ti egoisti že na šoli niso hoteli tega povedati oziroma te razočarati), bi vedel, da je srednja izobrazba zdravstvenega tehnika unikum v Evropi in morda celo v svetu (no, edino kako je južno na Balkanu, ne vem, in tudi dvomim, da kograkoli to zanima). Ravno problem omenjene izobrazbe je ena od naslednjih prioritet sedanje vlade (ko se poleže trenutni bolj pomemben vihar), da temu kaosu naredi konec, ker se preprosto ne ve, kaj bi z zdravstvenimi tehniki. V tujini imaš preprosto diplomante zdravstvene nege (oziroma kakorkoli to imenujejo v svojem jeziku) in bolničarje, ki brišejo ritke upokojencem. Torej, na kakršenkoli prevod a la medical technician ipd. pozabi, ker bodo mislili, da se hecaš, ali pa da si se zatipkal, ali pa da si morda serviser kisikovih bomb ipd. Kar se tiče Avstralije migracija pride v poštev samo za diplomante. Za brisanje ritk imajo namreč že dovolj Filipink (ne karikiram).

Ampak, da ne boš vrgel pušle v koruzo, brez problema dobiš job v Avstriji. Ne glede na to, da nimaš izkušenj. Važno je, da imaš strokovni izpit (to je nujno)! Pač, morda boš začel kje v kaki vukojebini, ampak saj na začetku je to skorajda neobhodno. Itak se boš gor na novo rodil.:-) Poznam folk s štajerskega in koroškega konca (osebno in posredno), ki dela v Avstrijikot negovalec (so pa sicer tehniki, ne bolničarji). Pač, ja, degradiran boš.

Na Švico lahko pozabiš. S koncem maja je, kot si lahko prebral zgoraj, embargo na Vzhodnjake. Sploh pa si ne želi v to alpsko obljubljeno deželo; to je namreč brez dvoma najbolj nacionalistična in ksenofobična dežela v Evropi, kar glede na njihovo izoliranost niti malo ne preseneča.

NoSwiss | Gost | odg. 31.05.2012 @19:33 Prijavi neprimeren komentar

@Mazi

sori, k te naslavljam v prejšnjem postu. Hotu sm mal pridodat tvojemu izčrpnemu opisu, ampak zdele res nimam časa.

Ljudje imajo glede Švice napačne predstave (zaradi bleščečih medijskih) podob, ker ne poznajo zgodovine migracij itd. v Švici. Ravno za vikend sem govoril z enim Srbom iz Republike Srpske, ki se je rodil v Nemčiji, 12 let živel gor, nato pa se je vrnil v YU in potem več let delal v Švici in razmere pozna res zelo dobro - tako zelo dobro, da danes raje dela z bagrom v eni res usrani (dobesedno) službi v pri nas.Mislim, da je to dovolj zgovorno.

Kot rečeno, se mi zdele mudi in se vrnem na forum kasneje ...

Marko19 | Gost | odg. 01.06.2012 @13:57 Prijavi neprimeren komentar

@noswiss

bom verjetno kar tule prek avstrije si za začetek probo zrihtat ja mogoče še bom celo mel srečo ker je baje precej slovencev zaposlenih tam, zato bi se dalo tudi lažje komunicirat če kaj ne gre pogovorno z avstrijci

Lidija | Gost | odg. 02.06.2012 @14:04 Prijavi neprimeren komentar

Tudi,sama razmišljam vedno bolj,da bi šla delat v sosednjo Avstrijo.Po poklicu sem srednja med sestra,menim,kolko pač sledim medijem,da je našemu kadru bolje se zaposliti v tujini,mislim pa da bi se morali mi v nadaljevanju zaposlitve v Avstriji,tudi dodatno izobraževati,potem bi to še nekako bilo,za nas ki imamo V. stopnjo.

NoSwiss | Gost | odg. 02.06.2012 @17:53 Prijavi neprimeren komentar

no, samo da dokončam zgodbo o migracijah ... raznih delavskih zgodb, ki mejijo na sužnjelastništvo, tuki ne mislim podoživljat (govorim o delavski raji), bi pa vseeno rad malce osvetlil, zakaj je do tega prišlo. Zadeva se je namreč začela nekje v 70. letih, ko so jugosi navalili v Švico. Sprva je bilo vse kul, ampak probelem se je začel, ko so ti jugosi zaradi lastnega ponosa in ega (tako mi je razložil zgoraj omenjeni Srb) začeli tekmovati en z drugim. Sprva so bile tako razmere in urne postavke in sploh pričakovanja povsem humana oziroma nebeška. Ampak ko so jugosi začeli tekmovati med sabo, ko če biti brži, uraditi više, biti jači itd. So to jasno Švicarji začeli počasi izkoriščati. Zakaj pa ne, če je na pladnju? Tako so se naglo začele večati norme in nižati urne postavke. Sranje, ki je torej danes za obične delavce v Švici, "smo" si jugosi torej zakuhali sami. U smislu: "Skopljite 100 metrov jarka, bitte"  in balkanski odgovor: "Šta? Samo 100 metara? Mogu ja više, brže ipd." Seveda gre malce za karikiranje, ampak dejstvo je, da so jugosi v Švici odkrili raj in so se iz tega začeli norca delat. Drug problem je pa ta, da je v Švici ogromno teh nekdanjih jugosov, ki rihtajo delo za današnje jugose: in svoje sonarodnjake ožemajo do amena. Podobno, kot so Bosanci prihajali na gradbišča v SLO ... večinoma so bili posredniki sami jugosi, ki so poznali razmere tako doma kot v SLO. Tako da je danes bolj žalostno vse skupi. Kako je za akademike, pa je seveda druga zgodba. Mislim, da kdor razmišlja o Švici, bi moral resno vzeti v opcijo tudi kako Nemčijo ... mislim, da bi se mu bolje godilo.

Davor | Gost | odg. 02.06.2012 @22:36 Prijavi neprimeren komentar

Sem nov na forumu in berem vse te zapise od lani že kakšni dve tri uri... Morem rečt da sem na novo zaposlen v Švici in zavarovanje na delovnem mestu in na poti iz njega in na delo ima zaposlen zavarovano. Privat zavarovanje pa se začne od cca. 245 frankov dalje vse do 2500 in tu bi postavil vprašanje na mestu, če je že kdo imel izkušnje na tem področju, kaj ponuja zdravstvo pri premiji 250 frankov na mesec in kaj pri 2500 frankov na mesec?

Omenil bi tudi da ni tako hudo kar se tiče stanovanj na podlagi zasluženega, se začnejo cene od 600 pa do 2000 in višje odvisno od luksuza in kraja kjer pač želiš živeti, tako da se tud s tem da preživet.

Hrana? Hm a noben ne razmišlja po kmečko, ja gremo pač tja kjer je ceneje in Švica ni astronomska kot Nemčija, in so zelo lepi kraji zraven Bodensee-ja npr. Rorschah, St. Galen, Zuirich je uro vstran nekje in v Avstriji imaste Hofer, Lidle in Eurospare itd. Samo hofer v Avstriji je cenejši v povprečju za slabih 10% od Slovenskih Hoferjev plus tega da nad nakupom 75 eur v Avstrijskem Hoferju ponavadi dobite še davek na dodano vrednost nazaj, le previden moraš bit pri alkoholu in tobačnih izdelkih saj so prepovedani za uvoz v Švico, nisem pa še prepričan kako je z mesom, a mislim da gre bolj za nevarnost okužb ali pokvarjenosti mesa ali pa preprosto tud mesa ne smeš uvažat.

Zaenkrat bi še samo dodal, da v Švici velja ena stvar zakaj tako tu vse lepo cveti in lepo služi, razlog je da v trgovini boš v povprečju videl le švicarske produkte živil inostalega, ljudje si doma sami redko kaj delajo, raje dajo obrtnikom delo, spoštujejo svoje produkte da jih raje preplačajo kot da se peljejo čez mejo 2km kjer dobijo isti Avstrijski produkt za 2-3x ceneje...

ZAto je švica tam kjer je Slovenija pa tam kot pač je, ker tu denar kroži in če jaz naprimer dobim 4000-5000frankov, logično da bom plačal 1000 stanovanje, 500 zavarovanje, 500 za hrano v Švici, recimo da ne grem v Avstrijo kjer je ceneje, in avto lahko registrirate v Sloveniji in se sem vozite in bo ceneje in še nepredvidene stroške ce prištejem 1000 ali malce več in računajmo koliko mi pstane pa zaokrožimo na slabega 1000 frankov. 

Kje v Sloveniji lahko prišparaš 800 eur? V trženju, trgovinah, gradbeništvu, transportu, pisarniških delih, ali kot manjši obrtnik ta trenutek?

Malo moje mnenje, mogoče se motim ampak vam bom sproti javljal kako živim jaz iz prve roke, res da nisem dolgo tu ampak sem raziskal ogromno in povprašal ljudi ki tu delajo ogromno dlje časa kot jaz...

Davor | Gost | odg. 03.06.2012 @12:23 Prijavi neprimeren komentar

Sem v storitveni dejavnosti  -  montaže.

Bom rekel tako, v Sloveniji iskoriščajo delavce 100 na uro in zahtevajo tudi do 14-16 ur dela na dan, imam očeta ki je bil zaposlen v sloveniji kot delovodja že 34 let in poznam razmere iz prve roke, sem tudi sam delal v gradbeništvu v Sloveniji, tudi kot samozaposlen 3leta, nato sem pa odrinil v Avstrijske in Nemške dežele predvsem v Lesno storitveno dejavnost... Avstrici morem priznat da zahtevajo ogromno več natančnosti, kvalitete in časovno ne poznajo konca, govorim o zasebnem avstrijskem podjetniku ki ne pozna nedelje kot dela prost dan, to govorim o montaži in ko si na terenu a kljub vsemu se dela od nedelje do nedelje...

Zaposlil sem se tudi v Slovensko podjetje ki je začelo na projektu motaže na ladjah na Nizozemskem in čez 3 mesece podobna zgodba ne splača se delat, ni tolko dela, bomo raje ukinili ta projekt...

Nato sem vse svoje moči usmeril na iskanje dela v Švici, saj na podlagi padajočega evra in rastočega švicarskega franka tudi to doda svojo vrednost franku in njihovim plačam, in pa tudi v Avstrijo vendar da bi me zaposlilo avstrijsko podjetje. Povem vam le da je ogromno zaposlitvenih agencij in je potrebno pač vložit vsak dan vsaj dve urci v iskanje in pisanje in pošiljanje prošenj, zahteva pa tudi ogromno iznajdljivosti, recimo da brskate tako dolga da najdete agenta recimo ki se mu vidi po imeni in priimku da je ali Slovenskega rodu, srbskega rodu, ali kakor koli podobnega rodu kot vi in tako dalje...

In uspelo mi je v dveh tednih sem zaposlen za švicarsko podjetje

tweety | Gost | odg. 04.06.2012 @23:13 Prijavi neprimeren komentar

@Davor:

se strinjam z veliko vecino kar si napisal. Zanima me če si ti pol dobil kaksnega agenta ki je Slovenec oz iz bivse YU? Če ja a mi lahko pls posredujes kontakt. Sama namrec ze nekaj casa iscem zaposlitev v Svici in po ojih izkusnjah ni tako enostavno. Seveda je tudi odvisen sektor kjer kdo isce in od trenutnega povprasevanja in ponudbe na trgu dela

Hvala

Davor | Gost | odg. 05.06.2012 @11:36 Prijavi neprimeren komentar

Dejansko sem tako tudi našel tu zaposlitev... Preko balkanskega rodu človeka ki je že tu mislim da od otroštva. Vendar sem mu vse v Nemškem jeziku uradno pišiljal in ko me je klical je tudi sam v nemščini vse z menoj komuniciral v začetku kesneje pa je rekel "možemo i po naše" :-) in danes sem tukaj...

Morete se zavedat da je ogromno balkansega naroda tukaj integriranega in so pripravljeni pomagat, kolikor je le v njihovi moči...

piši mi na mail: davodor@gmail.com pa ti bom dal potrebne podatke :-)

Bodi informiran

Ne zamudi naslednje akcije ali pomembnega obvestila!

Si avanturistični popotnik ali vsakodnevni potnik? V vsakem primeru zate pripravljamo ažurne, zanimive in koristne popotniške in potniške informacije, ki ti jih dostavljamo v tvoj poštni nabiralnik enkrat do dvakrat na mesec.