Popotniški forum

ŠTUDIJ V NEMČIJI, ŠVICI...

Dodan 06.12.07 @20:45:10
tic tac | Gost | odg. 06.12.2007 @20:45 Prijavi neprimeren komentar

Zdravo!

Zanimajo me vaše izkušnje s študijem a Nemčiji ali Švici? Najbrž je odvisno od fakultete, ampak vseeno, kako je s papirji, financami,...?

Prijeten večer.

doris umbeger | Gost | odg. 17.12.2007 @21:09 Prijavi neprimeren komentar
Zivjo! Jaz in se veliko slovenskih kolegov studiramo v Nemciji, v Münchnu. Mesto je krasno, urejeno, cisto in predvsem varno. Tukajsnje fakultete (predvsem TUM- tehnicna univerza München) so svetovno priznane. Studij je po eni strani lazji, ker te ne obremenjujejo z preobsezno teorijo, povdarek je namrec na praksi, kar je super! Financno lahko racunas z okoli 600 evri na mesec, ce zivis v studentskem domu (200-300€ za sobo+100-150€ za hrano). Privat je malce drazje. Ni pa tukaj kaksnega pretiranega nocnega zivljenja. Ce zelis studij zdruziti z zabavo, potem ti priporocam Berlin (veliko cenejsi za bivanje) ali Hamburg , ampak to je pa potem ze kar dalec do Slovenije ;)) Za tehnicne studije je dober tudi Karlsruhe. Potem so tu se razna majhna mesta (stara, res lepa) na Bavarskem, kjer je prednost, da so univerze manjse, in je potem tudi kolegialnost in povezanost med studenti vecja. Priporocam Nürnberg, Regensbrug. Svica je tudi zelo fajn drzava, fakultete zelo dobre, predvsem v Zürichu, vendar je pa financno precej drazja. Upam, da ti bo kaj pomagalo pri odlocitvi, pa pa doris
tictac | Gost | odg. 27.12.2007 @21:30 Prijavi neprimeren komentar

Zdravo!

Zelo sem vesela vsakršne informacije. Čakam samo še na razpis s strani fakultete...potem se odločim!

Zanima pa me še, če si na izmenjavi, oz. študiju preko Erasmusa(ali kakšni drugi organizaciji) ali v lastni režiji?

Prijetne dni.

Katarina | Gost | odg. 03.01.2008 @13:38 Prijavi neprimeren komentar

Čaw Doris!

Lepo je slišat o slovencih v Muenchnu:)...sama sem trenutno tukaj že okoli enga meseca kot au pair, z namenom da se naučim jezika za kasnejši študij arhitekture v Grazu. Če ti ni odveč bi te prosila za kakšen elektronski naslov, ker bi mi res prav prišle kakršnekoli informacije v zvezi z študijem v Muenchnu, možnosti preživljanja prostega časa (ker po pravici na trenutke res ne vem kam se dati), tvoje osebne izkušnje, itd.

Bila bi ti hvaležna, LP!

STUDIJ,München, Graz | Gost | odg. 04.01.2008 @13:44 Prijavi neprimeren komentar
Zivjo Katarina, tudi v Grazu sem studirala eno leto arhitekturo, tako da tudi tam poznam, se bolje pa poznam TUM-arhitekturo. Tako, da mi kar pisi na': doris_umberger afna yahoo.de *v Grazu sem bila eno leto na Erasmus izmenjavi v Münchnu prek sklada Oto Likar zdej pol leta pa se Erasmus praksa
T-girl | Gost | odg. 07.01.2008 @22:26 Prijavi neprimeren komentar
Hey! Jzt imam izkušnje s študijem v Švici, kjer sem bila na študentski izmenjavi. Blo je full dobr in kar se predavanj in odnosov profesorjev do študentov tiče neprimerljivo boljše kot v Slo. Tak da če te kej zanima glede študija v Švici kr povej. Lp
Becks | Gost | odg. 07.01.2008 @23:51 Prijavi neprimeren komentar
Ej a obstaja kakšen študij ... v munchnu ki se izvaja vangleškem jeziku torej da use skupaj v angleščini ?
tictac | Gost | odg. 16.01.2008 @22:33 Prijavi neprimeren komentar

Živjo.

Včeraj so na naši fakulteti objavili razpis za študentske izmenjave v naslednjem študijskem letu. Ker pa žal ponudba ni dobra in premalo možnosti za mojo smer, me zanima kako je s študiranjem v tujini na lastno pest?

Ima kdo podobno izkušnjo? Oziroma grem lahko preko erasmusa, kljub temu, da naša fakulteta nima sklenjene bilateralne pogodbe s tem faksom v tujini, na katerega želim.

Prijetne sanje.

tictac | Gost | odg. 07.02.2008 @18:43 Prijavi neprimeren komentar

Hej.

Lahko dobim elektronski naslov od punce, ki je študirala v švici?

LP!

peter | Gost | odg. 06.03.2008 @18:17 Prijavi neprimeren komentar
hej sem se prijavil na tum preko erasmusa za pol leta. Zanima me kaj informacij na kaj je treba bit pozoren kdaj se prijavit za studenca in kje se ga zura:D
andreja | Gost | odg. 10.03.2008 @12:39 Prijavi neprimeren komentar

precej odvisno po moje v kater kraj greš. Jaz sem bila pol leta v dresdnu in se moraš kar znajt no, je 1 kup birokracije. ampak vsaj veš, da je vse pošlihtano. poraba je odvisno kak od koga. moja je bila nekje 450e (stanovanje, hrana) na mesec, poznam ljudi ki so porabili tudi po 700e in več. no, saj sem tudi jaz, ampak ostalo so bili izleti in to, ampak tukaj so mi starši priskočili na pomoč.

vzhodna nemčija je 1 čisto drugi svet in mogoče jo ravno zaradi tega priporočam. ker dresden je bomba. samo TUD (tehniška univerza) je svet za sebe, tak da je kdo, ki ima več info zelo dobrodošel.

dodatni papirji? hm, rabiš prijavni list (če greš preko erasmusa, potem ga dobiš ko se prijaviš na izbrani fakulteti- direkt v nemčijo, ne pri nas), modro zdravstveno kartico, osebno izkaznico.

obilo užitkov (priporočam tudi kak jezikovni tečaj, ker ljudi ki jih spoznaš tam postanejo tvoji prijatelji do konca tvojega bivanja. vsaj tako je bilo pri nas)

lara | Gost | odg. 10.03.2008 @17:51 Prijavi neprimeren komentar
Mene tud zanima Dresden ali pa Dortmund. Skrajni zahod ali vzhod torej. Izkusnje, zivljenje, ipd. Bolj me zanima tudi verifikacija diplom, ucenje nemscine, dostopi do dela, ipd.
car | Gost | odg. 10.03.2008 @18:24 Prijavi neprimeren komentar
jest grem tudi na TUM v Munchen pa me zanima če ma kdo kake izkušnje od tam
andreja | Gost | odg. 11.03.2008 @10:37 Prijavi neprimeren komentar

DRESDEN:

kar se tiče učenja nemščne ima tud preko svoje jezikovne šole TUDIAS odlične jesenske in spomladanske tečaje (recimo jaz sem v 1 mesecu napredovala iz nič znanja do b2 certifikata), kjer si v bistvu prisiljen 16 r na dan bit v stiku z nemščino (dopoldanski tečaj in popoldanske aktivnosti, ki se jih ful splača izkoristit, ker je zastonj, drugače boš pa plačala, ko boš šla sama, pa še brez vodiča ;o) ). Tečaj je stal 300e, doplačilo izlet berlin in leipzig (skupaj 40e). Priporočam ta tečaj ful.

Drugače majo tut celoletne tečaje, ampak kot tuj študent moraš obvezno obiskovat brezplačen tečaj v okviru univerze. Pol maš pa še 1 kup dodatnik tečajev, ampak morač malo gledat da ne prekoračiš kreditnih točk s vsemi tečaji in to, ker pol moraš nekaj plačat.

diplomo bi rada zagovarjala tam ali doma? če doma, potem mentorja ni panike dobit (odvisno od fakultete pač). če diplomo delaš tam, pa ne vem točno kako gre- v naši ''izmeni'' so vsi zagovarjali doma.

delo- priložnostno delo do 3 dni se kar da dobit (promocije,...) in za to te ne rabijo prijavit. drugače pa se, ko prijaviš bivališče v dresdnu (obvezno nardit!), moraš še na delovni urad za tujce, drugače ne moreš delat za daljši čas.

stanovanje- študentski domovi so od 200e naprej, za 150e in več pa lahko tudi brez problema najdeš sobo, v novem delu centra, t.i. neustadtu. tam je večina klubov, barov in to, tako da tam živijo bolj mlajše generacije

za več info mi lahko pišeš na aandreya@email.si

saška | Gost | odg. 08.10.2008 @17:51 Prijavi neprimeren komentar
čao! js sem trenutno v zurichu, švici na izmenjavi! mesto je noro! vsekakor priporočam! js študiram pravo in kaj naj rečem ... vse, čisto vse je v nemščini! in seveda pravila, red, pravila, roki za oddajo tega in onega, kr kulturni šok! nobenih izjem za tuje študente, tretirajo te kot švicarskega študenta! čisto drugačna kultura, rabiš malo časa da se navadiš! odvisno od osebe seveda! univerza je fenomenalna! majo pa vse v nulo zorganiziran in uštiman, do milimetra in minute! ORDNUNG je vsekakor ključna beseda! zabavno, resno ... kakor si narediš:) LP IZ ZURICHA! SAŠKA
nenna | Gost | odg. 08.10.2008 @21:56 Prijavi neprimeren komentar
se pridružujem vprašanju...če moja fakulteta nima sklenjene pogodbe o sodelovanju z fakulteto na katero bi šla preko erasmusa, kaj potem se ne da it. Npr. da bi šla v lastni režiji, vzpostavila kontakt z fakulteto v tujini ampak še vedno bi šla preko erasmusa. a se to da? konkretno me zanima nizozemska in moj faks nima dogovora z nobenim faksom na nizozemskem ampak si pa želim it tja. Hm, če ima kdo kako izkušnjo s tem... lp
Aleks | Gost | odg. 08.10.2008 @22:46 Prijavi neprimeren komentar
oj saška, a se da v zurichu poslušat predavanja v angleščini?, kje pa si nastanjena v domu?... če je mesto drago naboljše da niti ne vprašam, ampak vseeno me zanima če je zurich študentu prijazno mesto-cenovno mislim... pozdrav
suisse | Gost | odg. 09.10.2008 @09:11 Prijavi neprimeren komentar

ja na fakultetah je res vse super organizirano, to je res za pohvaliti. kaj pa cenovno? treba vedeti, da je švica država z visokim standardom, take so potemtakem tudi cene. študentje še večinoma prehranjujejo v menzah na univerzah, ali v restavracijah dveh največjih diskontih verig (migros, coop).

študentski domovi so redki, ker se večina švicarskih študentov odloči za privat nastanitev (več skup jih najame stanovanje).

obstajajo pa eni, cena je 520 frankov (330 evrov) na mesec. to je zelo ugodno. poceni stanovanja v bližini centra so zelo redka, popraševanje po njih pa ogromna. v zadnjih letih so namreč eni spekulanti pokupili večino poceni stanovanj, jih prenovili, in jih sedaj oddajajo v najem za vrtoglave cene.

pa še zanimivo jo to, da v švici živi samo ena tretina ljudi v lastnih stanovanjih, ostali dve tretini pa so podnajemniki.

obstaja več univerz, največji so:

ETH (tehnična univerza, ki velja za eno najboljših tehničnih na svetu) in univerza zurich, šolnina je pa s prispevki nekje 700 frankov na semester (okrog 450 evrov).

Bodi informiran

Ne zamudi naslednje akcije ali pomembnega obvestila!

Si avanturistični popotnik ali vsakodnevni potnik? V vsakem primeru zate pripravljamo ažurne, zanimive in koristne popotniške in potniške informacije, ki ti jih dostavljamo v tvoj poštni nabiralnik enkrat do dvakrat na mesec.