Popotniški forum

ISLANDIJA

Dodan 16.03.11 @15:56:58
Maja | Gost | odg. 16.03.2011 @15:56 Prijavi neprimeren komentar

Pozdravljeni!

Poleti si s kolegico želiva raziskat Islandijo, zato naju zanimajo vaše izkušnje. Katero prevozno sredstvo predlagate do tja: avion ali ladja (ki je sicer precej dražja)? Kakšne izkušnje imate z rentanjem avtomobila? Se da videti dovolj tudi z uporabo lokalnih avtobusov? Kaj ne smeva izpustiti? Kakoliko denarja potrebujeva za približno en mesec? Kakršnekoli informacije so dobrododošle.

Hvala in lep pozdrav,

Maja

nina91 | Registriran uporabnik | odg. 16.03.2011 @17:02 Prijavi neprimeren komentar

Hej!

S fantom sva bila lani na Islandiji. Tja sva potovala z letalom iz Bologne - pomojem je bolje kot z ladjo, razen če želiš iti s svojim avtom (ne priporočam). Glede rentanja avta je tak, da je precej drago, ker če želiš videti najboljše in najbolj "divje" stvari potrebuješ avto s pogonom na štiri kolesa. Z navadnim avtom je prevozna samo cesta, ki pelje po robu otoka okoli in okoli.

Kaj ne smeš izpustiti? Hmm... kopanja v naravnih bazenih in rekah, puščavske notranjosti, vzponov na vulkanske kraterje, pa seveda gejzirjev, prelomnice... Meni je bil čisti sever najbolj všeč. Seveda sva mogla it gledat puffine (mormone) in kite (ki jih vidiš skoraj 100%). Pa tjulnji na plaži in sonce še ob 12ih ponoči. Dan je ful dolg, zato se ga da fino izkoristiti. 

Poskusi kakšno njihovo specialiteto...ene so ful dobre, druge malo manj (npr. mesec dni zakopan in nato začinjen morski pes-jaz imam kar dober želodec pa se mi je skoraj obrnil ). Midva sva jahala tudi islandske konje na enem dolge trekingu, narava okoli pa taka, da dol padeš.

Mesta niso zelo posebna razen manjših vasic - Reykjavik mi ni bil ne vem kako všeč, najbolj všeč mi je bil Husavik. Aja, pa muzej vseh možnih penisov bi bil lahko tudi ena izmed must see atrakcij.

Vsekakor je Islandija vredna obiska.

Maja | Gost | odg. 17.03.2011 @00:25 Prijavi neprimeren komentar

Super, hvala za izčrpno poročilo. Na kakšen način sta torej vidva potovala - sama z busi ali sta tam najela turo na turistični agenciji? Sta bila tam poleti - koliko stopinj je bilo povprečno? Koliko sta zapravila za koliko časa priporočaš, da greva? Hvala še za te odgovore! Lp

nina91 | Registriran uporabnik | odg. 17.03.2011 @07:42 Prijavi neprimeren komentar

Midva sva potovala z busi. Bila sva julija in je bilo maksimalno 12°C (ni bilo ravno vročine). Jaz vama priporočam vsaj tri tedne. Otok je kar velik, za videt je ogromno in ni prijetno če se ti mudi. Islandija sicer ni ravno poceni - nekje za dva tedna računaj 1500eur s karto vred.

Če želiš ti popoldne, ko bom imela čas napišem celi trip.

Uroš | Gost | odg. 17.03.2011 @08:35 Prijavi neprimeren komentar

Zdravo, tudi jaz se navdušujem nad Islandijo. Če boš pisala podrobneje te prosim, da tudi emni pošlješ na email:  uroser@gmail.com

Najlepša hvala in lep dan!

slon | Gost | odg. 17.03.2011 @13:03 Prijavi neprimeren komentar

bil gor, 3 tedne, do amsterdama,dalje pa iceland air,znotrja pa 3 leti, rejkjavik do isafjordur, pa isa do akureyrija pa aku do rejkjavika, za en dan najel avto za na zahod pa okol glavnega mesta,zdaj najames lahko navadni avto ce le ostanes na cestu cle cas, v akureyriju sem imel en edini izlet z agencijo na myvatn jezero, na sz sem sel na en ledenik,v bistuv okoli ledenika,full lepa narava, full majo fajn youthostlov,kaj vec ne potrebujes,razen ce ti koncept ne odgovarja,to je tvoja odlocitev, cene visoke

nina4 | Gost | odg. 17.03.2011 @13:39 Prijavi neprimeren komentar

Po moji izkušnji so najcenejši leti z Icelandexpresom iz Londona (Gatwick), kjer te pride povratna karta okoli 350 EUR. Svetujem najem avta, saj z avtobusi "zapraviš" več časa pa še povsod ne prideš zraven. Midva sva najela terenca (Jimny) in se nama je zelo splačalo. Kar se tiče ogledov: Thingvellir, Gulfoss, Geysir, Landmanalaugar (obvezno jeep, ker prečkaš vode), Skatafell in Svartifoss, Jokulsarlon, preko Egilstadirja proti Myvatnu (midva sva šla še do Askje - jeep), Detifoss, Hljidarkletar, Ajsbirgi (slednje tri po "ta slabi cesti", Husavik - kiti, Myvatn in tam najmanj dva dni (midva sva šla na prelet z avijonom - super, a drago), Akureiri (botanični vrt), prečkanje čez notranjost Kjelur, Kaldidalur, Hraunafosar, Snefellnes... obvezno jahat na teren vsaj za dve uri. Kuhanje v lastni režiji v B&B oz. hostih.

G | Gost | odg. 17.03.2011 @14:38 Prijavi neprimeren komentar

Izredno zanimiva dežela! Sam sem bil sicer s kolesom. Če ne bi imel kolo pa bi raje rental avto kot na bus. Zelo všeč mi je bilo tudi to, da so kampi zelo poceni (ceneje kot pri nas), pa še veliko jih je (tudi v Reykjaviku). pogosto imajo tudi kuhinjo. Zdaj, med krizo, ko je vrednost krone precej padla, pa so verjetno tudi ostale dobrine in storitve precej cenejše. Sicer je Islandija vedno veljala kot ena najdražji destinacij. Veliko popotnikov sicer leti čez Anglijo, ker od tam letijo na Islandijo nizkocenovniki. Če pa se ti ne da ubadat s kopico letov in logistiko, ki sodi zraven, pa je poceni tudi iz Munchena (v sezoni bi moralo biti okrog 500 EUR ali ceneje, če imaš srečo).

Maja | Gost | odg. 17.03.2011 @23:12 Prijavi neprimeren komentar

Hvala vsem, da ste podelili izkušnje! Bo torej treba premislit, katera varianta bi bila boljša. Nina91 če boš imela čas, lahko opišeš še natančneje - hvala. Lp

nina91 | Registriran uporabnik | odg. 18.03.2011 @11:35 Prijavi neprimeren komentar

Tu je pot, ki sva jo midva obdelala in zanjo potrebuješ okoli 20 dni:

Priletela sva v Keflavik (mednarodno letališče ob Reykjaviku) ob pol enih zjutraj in sonce je bilo že na obzorju. Zapeljala sva se do hostla v Kopavagurju (predmestju Reykjavika).

Da ne bosta presenečeni nad vodo, ki priteče iz tuša (mimogrede se opečeš, ker je res vrela - črpajo jo direktno z vročih vrelcev in obupno smrdi po žveplu).

Meni se je zdelo kot da spanca sploh ne potrebujem, ker teme sploh ni bilo. Že zjutraj sva šla kar peš v Reykjavik. Ena pot je malo daljša in pelje ob morju, druga je krajša in pelje čez pokopališče, ki mimogrede zelo zanimivo. Vzpela sva se na grič Perlan, ogledala sva si cerkev Hallgrimskirkijo, ki je res nekaj posebnega, potem sva se sprehajala po glavni ulici, pogledala sva si Volcano Show... Jedla sva fantastično plokkfiskur (mislim, da je to vahnja) s krompirjem in pečenimi rženimi pahuljicami.

Naslednjega dne sva se odpravila na polotok Snaefellsnes. Čudovita narava, klifi, vulkani, majhne vasice, znamenita cerkvica Strandakirkja. Naredila sva treking po klifih, na katerih gnezdi vse polno ptic. Razgled na morje je fantastičen, če imaš srečo lahko opaziš kite in delfine. Če je lepo vreme, je piknik na koncu prava izbira. Drugače pa sva pojedla ogromno Skyra - to je ovčji jogurt v vseh okusih, zelo kremast in pomoje prava kalorijska bomba. Ampak nama je bil tako dober, da sva si ga še domov transportirala. 

Po dveh dneh na polotoku sva se vrnila do Reykjavika in štartala Pingvellirju (prelomnica, prvi parlament) - zelo zanimiv ampak precej turistični kraj. Naprej sva si ogledala gejzirje (slovita Geysir in Strokkur), ki bruhajo vsakih 6 minut, tako da imaš čas vse poslikat. 5 km naprej je fantastični slap Gullfoss (če je sonce je tam zmeraj mavrica).

Nato sva se odpravila v notranjost, v kamnito puščavo. Avtobis je bil star razmajan in kamnita cesta nam je dodobra pretresla vse notranje organe.  3 ure sva se vozila in nikjer žive duše, samo kamenje in megalomanski ledeniki. Prespala sva v planinski koči v Hveravellirju, kjer imajo zadaj zagrejen topli potok in sva se zvečer ob zahajajočem soncu kopala s kapo na glavi. Bilo je prav romantično. Zunaj 6°C, voda pa nekaj čez 40. Zjutraj je bilo malo manj "lepo", ker WC-ja ni v koči, mrzlo pa je bilo kot hudič.

Naslednji dan je sledila še enkrat tako dolga drdrajoča vožnja. Na drugi strani puščave sva si ogledala cerkvico Vidimyrarkirkja, ki je tradicionalno grajena -s šoto in tem. 

Ogledala sva si tudi muzej na prostem Glaumbaer i Skagafirdi, ki prikazuje celo vas, kot so nekoč bile na Islandiji. V bližini sva našla kmetijo z islandskimi konji, kjer vodijo jahalne ture in sva se seveda podala s konji na pot. Islandski konji so zelo mirni in imajo skuštrano frizuro

Od športov sva se lotila le še raftinga, ki na srečo ni bil preveč divji (aja, pa trekingov, če štejejo zraven). Nato sva krenila proti Akureyriju. V mestu imajo za vzpodbudo po gospodarski krizi na semaforjih rdeče luči v obliki srčkov. Akureyri ni velik, amapk je pa lep in ima lepo lego ob fjordu. Zanimiv mi je bil njihov botanični vrt (pri 7°C je tako kot da bi cvetele vse spomladanske rože na enkrat), pa malo ven iz mesta Božičkova rezidenca (res lepo urejeno). Iz Akureyrija sva šla do jezera Myvatn. Vmes sva se vstavila še ob slapu Godafoss. Ob jezeru sva videla psevdokraterje.

Nato sva se podala na vzpon na vulkan Hverfjall in se na drugi strani spustila v gozd črnih gradov (Dimmuborgir). Ogledala sva si tudi muzej ptičev Fuglasafn Sigurgerrs in rečne kroglice marimo (hehe...to je zato, ker sem študentka biologije-poklicna deformacija).

Ogledala sva si tudi vulkan Viti z vulkanskim jezerom, sprehajala sva se okoli vulkana Krafla z veliko brbotajočimi bazenčki in kadečimi se luknjami. Sulfatare sva občudovala v Namaskardu, kjer sva se pošteno vzpela na bližnji hrib oz. prelaz in polja fumarol in sulfatar opazovala od zgoraj. To so res neverjetne oranžne in modre barve.

Večer sva se namakala v naravnih termah Myvatna. Spoprijateljila sva se z Islandcem, ki nama je razložil veliko stvari o islandski kulturi, navadah, prehrani. On nama je tudi prinesel islandsko specialiteto - grenlandskega morskega psa, ki se 3 mesece preparira v pesku, nato ga odkopljejo, narežejo in začinijo. Najbolj ugabna stvar, kar sem jih kdaj probala.

Naslednja postaja je bil Husavik, že čisto na severu. Tam sva se podala na opazovanje kitov (videla sva jih kar nekaj - nikoli nisem pričakovala, da sapa ki jo kiti izpihnejo tako ugabno smrdi). V Husaviku je še lep muzej kitov in zanimiv muzej penisov vseh mogočih živih bitij.

Spala sva v ribiški vasici Kopasker. Pozno zvečer in na vse zgodaj zjutraj sva opazovala tjulnje na plaži in se jim tudi čisto približala. Res miren in nič turističen kraj - najbolj primeren za iskanje notranjega miru. Pot sva nadaljevala do narodnega parka Vatnajokull. Ogledala dva si slap Dettifoss - najmogočnejši v  Evropi in malo naprej peš še Selfoss.

Potem sva se ves čas počasi premikala proti Djupivogurju, od koder vozi ladnjica na otok Papey, kjer je največ puffinov. Res idiličen otok, z najmanjšo cerkvico (komaj za štiri ljudi) in miljoni puffinov. Meni nepozaben trenutek.

Zanimiv je bil tudi Jokulsarlon, kjer ledenik pride vse do morja, zato po laguni plavajo leden gore in imaš občutek kot da si na Antarktiki. V laguni pogosto opazijo orke in tjulnje. Tu so snemali tudi enega izmed James Bondov. Z amfibijskimi voziliu iz vietnamske vojne smo se vozii po laguni.

Potem sva se vozila mimo Vatnajokulla - največjega ledenika v Evropi (površina več kot 8000km2).  14-km treking sva naredila po Skaftafellu in ledeniku.

Potem sva se podala v hribovitu notranjost Landmannalaugur. Ponovno off-road vožnja, prečkali smo kar nekaj rek. Spala sva v planinski koči, kjer je zraven spet vroča reka za kopanje. Naslednje dni sva šla na nekaj trekingov in pokrajina je res krasna. 

Počasi sva se začela vračati proti Reykjaviku. Tik pred mestom sva si ogledala še geotermalno elektrarno. Pred odhodom sva se skopala še v Blue langoon.

To je bolj ali manj to.

Mislim pa, da je precej lažje če greš z avtom. Bolj svoboden si, no.

Maja | Gost | odg. 20.03.2011 @12:07 Prijavi neprimeren komentar

Odlično si tole opisala! Hvala! Koliko denarja sta zapravila v celoti? Lp

biba | Gost | odg. 21.03.2011 @19:34 Prijavi neprimeren komentar

hej hej

uau nina upam da bom lahko tud sama pripovedovala kej podobnega

tud mi2 se v juliju odpravljava na islandijo. startava iz brnika do koenhagna, potem pa naprej do reykjavika. 

v reykjavik prideva ob polnoci in me zanima ce je mozno prenocit na letaliscu?

slisala sem, da tuk kar nekaj ljudi štopa. ima kdo izkušnje?

nina, se spomnis kok sta dala za avtobus? mal sva v dilemi, kako naj pokombinirava kaksen vecdnevni treking z avtom in kar se ne morva odloct za avto ali bus.

hvala

nina91 | Registriran uporabnik | odg. 21.03.2011 @20:53 Prijavi neprimeren komentar

http://www.nat.is/travelguideeng/bus_stop_the_real_icelandic.htm

Na tem linku imaš karto in vozne rede avtobusov. Cen avtobusov se ne spomnim natančno, vem pa, da tudi študentske karte niso bile zelo poceni za naše razmere. Se pa da kdaj premaknit kam tudi s kakšnim drugim popotnikom.

Moje mnenje je, da če vama finance niso problem si vseeno vzemita avto (so pa kar dragi se mi zdi). Trekingi niti niso problem, ker velika večina krožnih in se vrneš na štart. Mogoče je edini tak lep enosmeren treking, ki traja okoli 5 dni iz notranjosti proti jugu, a je kar precej naporen. Z avtom bosta lažje videla vse kar sama želita. Cest ni ravno veliko, tako se bosta težko izgubila. Če želita malo adrenalinskih voženj si vzemita 4x4 avto, ker z drugim ne smeš na cesto, ki pelje čez notranjost otoka.

Cene na Islandiji se precej spreminjajo. Pred dvema letoma so zelo padle, potem so spet malo povišale, zdaj pa ne vem, kako je.

Glede štopanja nimam pojma...jaz se ne spomnim, da bi kakšnega videla. Glede prenočišča na letališču se mi zdi, da ga na samem letališču ni. Vem pa, da so v neposredni bližini in mislim, da lastniki prevažajo tudi z letališča in nazaj.

_sem_ | Gost | odg. 05.05.2017 @10:25 Prijavi neprimeren komentar

Bil nedavno tam. Letel z WizzAir iz Budimpešte, letijo dvakrat tedensko, povratne menda že od 200€ navzgor, no malo več ker je nekaj praktično obveznih doplačil, začenši s prtljago. Ampak bi se splačalo doplačat za ta večji kovček in vzet s sabo špecerijo, ker je skoraj vse vsaj trikrat dražje kot pri nas! 

Dobro je najet avto da si mobilen, preko interneta je prišel Megane pod 300€. 

Je pa ful lepo in predvsem totalno drugače!

Katarina | Gost | odg. 06.05.2017 @10:18 Prijavi neprimeren komentar

Živjo, sem bila na Islandiji pozimi, februarja 2017. Vse je zelo drago!!!! Nujno vso hrano sabo (oz vsaj tisto kar se da). Letela sem iz Budimpešte z Wizzairom, 80e je bila povratna karta in potem še 40€ doplačilo za prtljago.

Tole je najin pregled potovanja: kje sva spala, koliko sva zapravila in kaj vse sva videla: http://www.lahkihnog-naokrog.si/2017/03/pregled-potovanja-islandija-pozimi.html

Moja zaključna misel: Islandija je precenjena

Mojcej | Gost | odg. 07.05.2017 @14:17 Prijavi neprimeren komentar

Bila lani junija.

Cene v marketih se mi nikakor niso zdele tako visoke, da bi morala nositi hrano s seboj. V trgovinah verige BONUS so bili osnovni izdelki nekoliko dražji kot pri nas, recimo 5-10%, nekateri pa seveda precej dražji (sadje iz tropskih krajev). Tega pač ne kupuješ.

aurora | Gost | odg. 08.05.2017 @14:45 Prijavi neprimeren komentar

Kako pa je z rentanjem avta....sem slisala, da rabiš nujno terenca, če greš izven ring road? A so ceste skozi notranjost islandije res tako slabe? 

Katarina | Gost | odg. 08.05.2017 @16:16 Prijavi neprimeren komentar

Ja za notranjost rabiš 4x4, za ringroad in okoliške ceste je pa navaden avto čisto dovolj

_sem_ | Gost | odg. 18.05.2017 @16:21 Prijavi neprimeren komentar

>  V trgovinah verige BONUS so bili osnovni izdelki nekoliko dražji kot pri nas, recimo 5-10% 

S tem se pa ne morem strinjat. Veliko čisto osnovnih zadev je x2 ali x3, tudi v Bonusu, sicer ne vem če je tam vse najcenejše ampak so se mi ponavadi ravno oni znašli na poti. 

> Kako pa je z rentanjem avta....sem slisala, da rabiš nujno terenca, če greš izven ring road? A so ceste skozi notranjost islandije res tako slabe? 

Težko rečem, nisem šel dosti stran, predpostavljam da je podobno kot pri nas po kakšnih zakotjih Pokljuke. Pikice na laku avta zelo pedantno označene ob prevzemu, pa vgrajen tracker tako da lohk pogleda kje si vozil. Košček ring roada na JV je še makadam ampak ok. Je pa bilo precej cest v notranjosti v začetku maja na uradni strani cestarjev www.road.is označenih kot zaprtih. Pa v avtu nalepka da ni za F roads pa tudi 550 (bližnjica čez hribe S od Tingvelirja). Gume je imel ježevke, ampak ni blo nič sneg/ledu za sprobat. 

Bodi informiran

Ne zamudi naslednje akcije ali pomembnega obvestila!

Si avanturistični popotnik ali vsakodnevni potnik? V vsakem primeru zate pripravljamo ažurne, zanimive in koristne popotniške in potniške informacije, ki ti jih dostavljamo v tvoj poštni nabiralnik enkrat do dvakrat na mesec.