Popotniški forum

Odhod v tujino in odajava prebivališča

Dodan 12.12.11 @09:39:35
Marina | Gost | odg. 08.06.2014 @19:50 Prijavi neprimeren komentar

Ali lahko v tujini z osebnom iskaznicom dobim prebivalisce ali moram meti pasos

Jerry | Gost | odg. 09.06.2014 @18:22 Prijavi neprimeren komentar

Fora so te working holiday in work and travel vize. Ni mi jasno, ob vseh selitvah, kako bi lahko odjavil v slo in se prijavil npr.v nz ali zda preko ene zacasne vize. Kolikor poznam ljudi, nihče nič ni odjavljal, pa tudi davkarija jih ni terjala.

potnik | Gost | odg. 17.06.2014 @22:25 Prijavi neprimeren komentar

Jaz mislim, da tu vsaj pol ludi ne loči stalnega in zacasnega bivališča

xx | Gost | odg. 18.06.2014 @18:10 Prijavi neprimeren komentar

Tudi v tujini tega dvojega večinoma ne ločijo. Ali si prijavljen, ali pa ne.

Seveda moramo biti v v Sloveniji vedno nekaj posebnega in ustvarjati kup nepotrebne birokracije.

matyi | Gost | odg. 20.10.2014 @17:50 Prijavi neprimeren komentar

Ker pri nas v Sloveniji zelo radi komplicirajo imam tudi jas probleme . 

Sicer mam v sloveniji stalni naslov in narejen začasni odhod iz države . 

To imam nadeti zaradi tega ker na občini nimajo pojma kako svetovati in pomagati ljudem v primerih ki se želijo izseliti iz države. 

No  imam pa tudi v tujini stalni naslov . In sedaj zahteva zavod za zdravstveno zavarovanje  da plačujem 22,70€ mesečno za obvezno zavarovanje , saj sem v tujini trenutno nezaposlen in tukaj ni obveznega zavarovanja za brezposelne.

A je sploh dovoljeno imeti dva stalna naslova ? Enega v Slo in enega v tujini ???

miki | Gost | odg. 20.10.2014 @20:37 Prijavi neprimeren komentar

Mogoce je dobro da nekaj casa imas se zavarovanje v slo ce slucajno zbolis pa se evropsko kartico dobis ko bos pa imel zavarovanje v tujini ga pokazes v slo pa te odjavijo.

mz | Gost | odg. 21.10.2014 @08:56 Prijavi neprimeren komentar

Ce noces placevat slo zdravstvenega zavaraovanja, potem pa se odjavi. Naslov nima pri tem veze.

ko receno velikokrat, stalni ali zacasni naslov je samo v slo. Drugje v tujini je naslov pac samo naslov za prijavo in posiljanje nujne poste.

jaz sem tudi se vedno stalno prijavlen v slo, ker ne vidim razlike med stalno ali zacasno odjavo. prednost je, da lahko se vedno imam slo voznisko in slo avto.

davki so druga zgodba in druga uprava. in tudi nima direkt povezave z naslovom, ampak z tvojim ekonomskim srediscem.

Noja | Gost | odg. 21.10.2014 @10:24 Prijavi neprimeren komentar

odvisno, v katero drzavo se odselis. Ce Slovenija in druga dezava nimata medsebojne konvencije o izogibanju dvojnega obdavcevanja in ne odjavis stalnega bivalisca v Sloveniji, si davcni zavezanec v Sloveniji.

RUS | Gost | odg. 21.10.2014 @14:47 Prijavi neprimeren komentar

Z zeno sva imela veliko problemov z odjavo obveznega zavarovanja v SLO. Zahtevali so, da po prejemu zdr. kartice v Avstriji kjer zivimo, posljem kopijo le-te, saj drugace me ne bi odjavili. Tako je imela tudi zena problem. Pa da ne govorim, se potem, ko smo poslali vse kopije in dokumentacijo smo se vedno dobili "izvrsbo" za placevanje, saj so vrle "uradnice" v Slo zalozile papirje. Torej, se enkrat sem moral poslati. 

Zakljucek, obveznega zavarovanja ne mores prekiniti, lahko ga le ne mores placevati in ti potem kasneje trgajo oz izvrsijo. Ko v tujini dobis sluzbo in posledicno se zavarujes, posljes v slo kopijo in prekines v Slo.

xxx | Gost | odg. 22.10.2014 @09:01 Prijavi neprimeren komentar

jaz sem samo sceniral mojo novo kartico in jo poslal na ZZZS in bil odjavljen v parih dneh. Na Vzajemni tudi niso pretirano komplicirali.

Če boste v Slo odjavili stalno prebivališče bi vam morali pa v vsakem primeru avtomatično odjaviti obvezno zdr. zavarovanje.

bojana | Gost | odg. 22.10.2014 @10:06 Prijavi neprimeren komentar

Jaz priznam da mi res ni jasno glede tega stalnega/zacasnega prebivalisca in kar se tice odjave.

V tujini sem 5 let in stalno prebivalisce imam se vedno v Sloveniji. V tujini sem prijavljena kot rezident, imam redno sluzbo, placujem davke etc.

V Sloveniji nisem nikoli nicesar odjavljala. Tam me pac ni in tudi davkov ne placujem. Tudi zdr. zavarovanja ne placujem vec tam.

rezident | Gost | odg. 22.10.2014 @12:09 Prijavi neprimeren komentar

davke (od dohodnine) v sloveniji ne plačuješ, če si nezirent slovenije. nerezident si, če več kot 183 dni na leto dokazano živiš in delaš v tujini.

zahtevaj na občini obrazec za nerezidentsto. nerezidentstvo dokažeš naprimer s najemno in delovno pogodbo iz tujine. če ti je to odobreno, nisi več davčni zavezanec slovenije.

na občini se odjaviš, da greš začasno v tujino, in to je to.

zm | Gost | odg. 22.10.2014 @12:15 Prijavi neprimeren komentar

bojana, ce se nisi nikoli odjavila od davcne uprave, potem si se vedno davcni rezident republike slovenije in po nekem clenu si dolzna porocat o svojih dohodkih v tujini.Preverjeno.

davcni rezident status NI direkt povezan z naslovom in javno upravo.

nic se ne zgodi avtomatsko in zdravstvena, javna in davcna uprava so popolnoma nepovezane med samo. nekaj uredis na eni, pa drugi ne vedo o tem nic.

naslov in javna uprava je tukaj se najlazji del in kot se vsi strinjamo, nobenega v tujini ne briga ali si stalno ali zacasno odjavljen ali prijavljen nekje.

kk | Gost | odg. 06.01.2015 @15:04 Prijavi neprimeren komentar

Hey,

mene pa zanima sledece - dobila sem redno sluzbo v nemciji, in ker ne zelim placevati razlike v davkih bom prijavljala davcno nerezidentstvo. Glede na to, da sem vsake par mesecev doma, ne zelim iskati novih zdravnikov po nemciji, zato razmisljam, da bi doma vseeno placevala osnovno+dodatno zdravstveno zavarovanje, ter delodajalca v Nemciji prosila, da mi ta znesek pristeje. Ali kdo ve, ce lahko zdr. zavarovanje vpliva na status davcnega nerezidenstva? In ali ima kdo izkusnje, kako je potem z zdravniki v Nemciji (na EU strani sem prebrala, da imata Slovenija in Nemcija enako shemo zav., in da naceloma veljajo enaki pogoji)??

Hvala,

hm | Gost | odg. 06.01.2015 @23:31 Prijavi neprimeren komentar

Tudi to, da plačuješ zdravstveno zavarovanje v Slo ima velik vpliv na to, da boš še vedno lahko ostala slovenska davčna rezidentka. Kajti davčna bo potem to upoštevala, da je Slovenija zate še vedno središče tvojih ekonomskih interesov.

tulec | Gost | odg. 07.01.2015 @08:45 Prijavi neprimeren komentar

kk - ne glede, ali odjavis stalno bivalisce ali ne, se bos smatrala za davcno rezidentko, ker je cisto ocitno, da centra zivljenjskih interesov ne bos prenesla v Avstrijo.

bojana - ker imas se vedno prijavljeno stalno bivalisce, si davcna rezidentka, ce mislis to izpodbijat in zivis v drzavi, s katero ima Slovenija podpisano vzajemno konvencijo, ti bo morda uspelo, ce v Sloveniji nimas prav nicesar (druzine, premozenja, nepremicnin, zavarovanj, itd). Ce zivis v drzavi, s katero Slovenija nima konvencije, si davcna rezidentka Slovenije, ker v tem primeru obvelja slovenski davcni zakon (stalno bivalisce).

Maja | Gost | odg. 07.06.2015 @16:06 Prijavi neprimeren komentar

Živjo,

Čeprav sem prebrala že veliko stvari, mi še vedno ni povsem jasno...

Za pol leta sem dobila delo v Švici in tukaj tudi živim. Delodajalec plačuje obvezno zavarovanje zame, dopolnilno bi si morala sama. Bi bilo možno, da v Sloveniji še vedno plačujem osnovno in dodatno zavarovanje in ostanem zavarovana kot prej? Z modro kartico zdr. zavarovanja bi torej koristila tukajšnje zdravstvene storitve.  Ali se moram v vsakem primeru tudi dodatno zavarovati tukaj, čerav bo moje stalno prebivališče še v SLO? Moram v tem primeru sama odjavit dodatno zavarovanje v SLO ali se mi avtomatsko prekine, ko se mi prekine trenutna pogoba v SLO?

Hvala za vse odgovore.

Lp, Maja

gost | Gost | odg. 01.10.2015 @21:51 Prijavi neprimeren komentar

Ali ima kdo izkušnje s preverjanjem začasnega bivališča v tujini s strani Slovenije?

Primer: v Slo ne odjavim začasnega odhoda, v tujini (A) pa prijavim začasno bivališče (samo toliko da mi gor ne zamorijo).
Bo kdo preverjal? Gre samo za 3-4 mesece.

izseljenec | Gost | odg. 02.10.2015 @08:49 Prijavi neprimeren komentar

ne bi vedel, vendar kolikor vem iz lastnih izkusenj, institucije v sloveniji ne delujejo kot bi morale. mislim da boste kar "varni".

Bodi informiran

Ne zamudi naslednje akcije ali pomembnega obvestila!

Si avanturistični popotnik ali vsakodnevni potnik? V vsakem primeru zate pripravljamo ažurne, zanimive in koristne popotniške in potniške informacije, ki ti jih dostavljamo v tvoj poštni nabiralnik enkrat do dvakrat na mesec.