Popotniški forum

zahodna obala ZDA

Dodan 25.12.13 @22:15:19
Talija | Gost | odg. 25.12.2013 @22:15 Prijavi neprimeren komentar

Je kdo potoval za cca. dva meseca v ZDA (načrtujem zahodno obalo, predvsem Las Vegas, L.A., San Francisco in San Diego), da bi si vzela čas ogledati več stvari v enem mestu, ne samo na hitro ... Koliko denarja (okvirno) je potrebnega za sabo, da tam ravno ne životariš in si lahko kaj ogledaš ter opraviš kak nakup? 

Lopov | Gost | odg. 26.12.2013 @12:00 Prijavi neprimeren komentar

js sm za 3 tedne potovanja točno v teh koncih porabil cca. 1400EUR (letalske vozovnice izključene), s tem da sem jaz ene 30% noči couchsurfal (zastonj). torej za 2 mesca vsaj 3500eur za skurit tam.

ts | Gost | odg. 26.12.2013 @14:10 Prijavi neprimeren komentar

jaz sem bla v vegasu in sfju. voboje hostel, vendar je sf precej drago mesto (sem bla 2 dni vec kot v vegasu) . ce bos rental avto je v dfju ful draga parkirnina.

nasploh je california precej draga drzava. medtem pa vegas kakor te zanese. upwton je blinki in vstopnine da te obrne ter pijaca, downtoan najdes pa tudi place ala metelkova, pa je vseeno pivo 5 dolarjev tamalo

jaz sem v mescu dni z avtom cez parke brez glavne karte do zda z par notranjimi leti in nekaj mesti zapravla 2700eur.

jansi | Gost | odg. 27.12.2013 @09:22 Prijavi neprimeren komentar

Jaz sem v 3 tednih, brez letalske karte porabil 1900€. V ceni je vključeno vse: rentacar+bencin, nočitve, hrana, pijača, vstopnine, spominki/nakupi (ki jih je bilo bolj malo, pa vendarle).

Potovala sva v dvoje in naredila krog od LA do SF, čez siero do LV, čez Utah do Monument Valleya in mimo grand canyona in joshua tree parka nazaj do LA... s še precej vmesnimi postanki (7000km).

Nočitve znajo biti precej drage, če res vnaprej ne veš kje boš prespal in za koliko. Mi smo vedno šli na blef in zadnji trenutek iskali tam kjer smo se pač znašli proti večeru. Nekajkrat smo dobro prišli skozi, drugič pa ni bilo pod 100$/sobo v bližini. LV je še najcenejši in to tudi v strogem centru (moteli).

Za dva meseca bi skupaj z rentacarjem in bencinom tako verjetno potreboval med 3.000 in 4.000 brez let. karte.

Precej je odvisno kaj vse si hočeš ogledati: določene specifične želje znajo precej dvigniti skupno ceno:

ogled enega od studiev v hollywoodu je blizu 100$,

če greš na kakšen treking ali kaj podobnega v kakšnem kanjonu je spet blizu 100$ oz. malo manj (takse indijancem, nočitev v kampu pri njih itd). Če najameš vodiča še toliko več.

vožnja s helikopterjem od 100$ gor

jahanje okoli 30-50$ (lahko tudi precej manj, ali več-odvisno od ture)

Precej se zna dvigniti cena tudi na račun hrane. Tu pa tam sicer dobiš smešno poceni obrok, ampak će hočeš jesti "kulturno" se pravi sede, da te postrežejo, je težko pod 30$/osebo- se pa da.

Kot razumem bi vi šli na podobno varjanto, le da bi manj hiteli in si vzeli malo več časa v vsakem kraju. Iz tega vidika bi cena lahko bila nižja saj so te drage stvari (vstopnine itd) nekako iste kot pri nas ostalih, ki smo "hiteli" in se cena dvigne le za toliko kolikor stane hrana in nočitev za en mesec-kilometri in vstopnine ostanejo iste.

Talija2 | Gost | odg. 27.12.2013 @12:17 Prijavi neprimeren komentar

Hvala za vase izkusnje ... Nekako se najbolj nagibam k temu, da bi najprej imela 4 nocitve v ny, da bi si v petih dneh tam ogledala bistvene stvari in opravila kak manjsi soping, nato pa letela na zahodno obalo. Vse skupaj nacrtujem konec meseca maja 2014. Predviden budget znasa med 3800 in 4300eur - toliko sem izracunala, da bi lahko dala za celotno potovanje. A za ta denar dejansko lahko nekaj vidim in ne zivotarim tam? Cas potovanja na zahodni obali bi zreducirala na mesec do slaba dva meseca. Je to premalo denarja za toliko casa? Mogoce bi v sf prezivela samo kak dan in nic vec, ker sem tudi sama ze zasledila o dragem zivljenju tam ... Aja, prenocevala pa bi preko couch surfinga in preko airbnb. 

Napster | Gost | odg. 27.12.2013 @13:31 Prijavi neprimeren komentar

A se ti splača šopingirat v NY in potem 2 meseca kramo okoli vlačilt?!? Mislim, da ne.

Najdi si kakško sotrpinko in, če potuješ v dvoje, potem prišparaš pol na avtu in gorivu, ter še pol na prenočitvah, saj so vse sobe cenovno ovrednotene na sobo in ne na osebo (razen če greš v dorme).

Avto obvezno rezerviraj iz Slovenije in uporabi kakšnega agregatorja, recimo carhire3000.com, dobiš avto z zavarovanjem vsaj 50% ceneje, kot pa bi ga, če bi rezervirala direktno. Drugače pa kar računaj, dvoposteljna soba okoli 50-100$ na noč, hrana pa kakor pride, če hočeš imeti kuhano vsak dan, potem je malo dražje, če pa gre čez s Subwayem, pa malo ceneje. Najem avta za 2 meseca te bo prišel kakšnih 1400€, dodatno še gorivo.

jansi | Gost | odg. 27.12.2013 @13:44 Prijavi neprimeren komentar

Če potuješ sama je malo drugače, čeprav te preko airbnb in couchsurfinga lahko tudi kak gostitelj kam naokoli na kakšen izlet pelje. Za tiste bolj odročne kraje pa boš potrebovala rentacar, kar se zelo splača delit še z nekom.

Glede životarjenja naj te ne skrbi. Jaz sem si za tistih 1900€ v treh tednih vse privoščil, čeprav sem jasno vedno gledal, da bi čim ceneje prišel skozi. Ogledal sem si vse mogoče, vključno s trekingom, helikopterjem, izletom s konji v kanjonu, universal studiji, alcatrazom in celim kupom state parkov (national parki pa so v sklopu skupne vstopnice, ki traja 1 leto in stane 80$ na avto-velja za vse osebe v avtu, kar sem tudi imel in priporočam), itd, itd. Je pa odvisno kaj hočeš videt. Mene je zelo zanimala narava, kanjoni in parki zato sem temu posvetil večino časa in kilometrov in se ničemur nisem odrekel zaradi denarja.

Imaš pa tudi zelo ugoden termin za letalsko karto se mi zdi. Ko sem jaz iskal so ravno maja bile nekako najcenejše karte (benetke-LA = 513&euro... Na koncu pa je naneslo tako, da sem šel julija, ko so bile najdražje (909&euro :-P. Podobno velja za rentacar.

Samo mirno. Imela se boš super!

Talija | Gost | odg. 27.12.2013 @14:46 Prijavi neprimeren komentar

Napster, tja bom šla z ne preveč napolnjenim večjim kovčkom, poleg tega ne mislim šopingirat na angro. Saj sem napisala kak majhen šoping, nekaj še verjetno v L.A. in Vegasu, kjer je ceneje, poleg tega ne vidim nobenega "vlačenja" naokoli, saj ne bom vlačila kovčka s sabo po ogledih. Ne grem tja šopingirat, vsaj ne v prvi vrsti.

Glede rentanja avta še moram premisliti. Zaenkrat se za prenočitve dogovarjam preko couchsurfinga, kjer mi jih nekaj ponuja tudi družbo na poti na kak izlet, da mi malo razkažejo, pokažejo kam je dobro it kaj spit/pojest ipd., tako da tu računam, da bom dosti prišparala, prav tako pri nočitvah.

Zanima me (od tistih, ki ste se že kdaj poslužili couchsurfinga): a ste se dogovorili v istem mestu recimo z dvema, ki sta se ponudila za gostitelja, da niste ostali brez, če bi eden recimo zadnji moment odpovedal? 

Talija | Gost | odg. 27.12.2013 @14:49 Prijavi neprimeren komentar

Aja, glede tega, da naj si najdem kako sopotnico ... Če bom gledala na to, da najdem koga za sabo, ki bo imel podobne želje na potovanju kot jaz ter imel kaj našparanega za iti tja, lahko čakam še nekaj let, da vidim kaj sveta ... Če se pa kdo tukaj najde, ki bi se mi pridružil (popotniCA), pa z veseljem sprejmem družbo. 

Klara | Gost | odg. 27.12.2013 @20:49 Prijavi neprimeren komentar

TALIJA!

Jaz bi se ti z veseljem pridružila, vendar bi se lahko odpravila mesec kasneje kot si ti načrtovala. Si pa v bistvu napisala točno tak plan, kot sem ga imela tudi jaz v mislih Če ti termin ni problem, me lahko kontaktiraš na popotnica29AFNAgmail.com pa bova kakšno več rekli

Lp

Lopov | Gost | odg. 27.12.2013 @23:22 Prijavi neprimeren komentar

pri couch surfingu ne vem če je lih fer da dvem (en za rezervo) potrdis da prides potem pa enemu odpoves. če bos izbrala prave ljudi z referencami te ne bo noben pustu na cedilu, oz. če ze pride kaj umes ti bo pomagal dobit kaj druzga, oz. vsako mesto ima forum last minute couchsurfing za take primere.. alpa če nimaš kavča se lahko udeležiš couchsurfing meetinga če mas to sreco da lih tisti dan poteka in tam sigurno dobis koga k te bo gostil.

js bi ti bolj priporocal da imas vedno v rezervi kak hostel, torej da ves kje je in pač gres tja če zgubis kavč zadnjo minuto.. hostli ponavadi niso razprodani in so zelo poceni (12-20$ dolarjev skupne sobe), zjutraj zajtrk zastonj, poceni skupinski ogledi/izleti mesta-parkov, folk spoznas, si zrihtas kak prevoz ker eni majo rentane avte, kuhnjo mas na uporabo tko d si lahko kuhas in na ta nacin se da dosti prisparat..

če ne bos rentala avta (najbrz se ne splača če si sama) imas vlak, avtobus (greyhound) med mesti... se najboljs je pa carpooling, delis stroske bencine.. to je zelo razvito v USA in prakticno dobis prevoz v vse smeri.. mene je stalo LA-SF 40$ al 35$ v eno smer se mi zdi, LA-SD 20$,, LA do LV pa tudi ene 30$.. pa še super folk spoznas ponavadi..

Lopov | Gost | odg. 27.12.2013 @23:28 Prijavi neprimeren komentar

aja se to.. po mojih izkusnjah airbnb ni cenejsi od hostlov. hostli majo tudi zelo dobre lokacije (center oz. blizu zanimvosti) vsaj v vecjih mestih. airbnb te bo za dobre lokacije seveda stal več, pa še tezje dobis na takih lokacijah. tko d kar se mene tice tukaj hostli zmagajo.. pa še bolj pestro je glede spoznavanja folka sploh če si sam.. hitro dobis druzbo za kak ogled.

Talija | Gost | odg. 28.12.2013 @16:21 Prijavi neprimeren komentar

Glede tega, da ni fer, če dvema potrdiš da prideš ... Glede na to, da te nekdo gosti, on ne bo na nič slabšem, če jaz odpovem - ne bo za nič oškodovan, medtem ko se meni to čisto možno lahko pripeti in ni ljuba situacija, če te kdo pusti na cedilu, da nimaš kje prespat in potem tam izgubljen preplačaš bivanje kjerkoli že pač. Ne vem, pač nisem še prenočevala nikjer na ta način in sem pač skeptik. Se morem "zazihrat", ker ne prepotuje gostitelj "pol sveta" do tja, ampak jaz, zato je riziko v mojem primeru, ne njegovem, to hočem povedat.

Drugače mi pa v hostle glih ni za it, ker si sobo deliš z ne vem kom, lahko te tudi okrade ipd., kar sem v Angliji že doživela. Nisem pristaš tega, potem če že, raje najamem sobico preko airbnb ali kot že rečeno couch surfing.

Talija | Gost | odg. 28.12.2013 @16:29 Prijavi neprimeren komentar

Klara, nisi mi dala pravega mail naslova, ker ko ti hočem odposlat mail, mi napiše, da ne obstaja.

Lopov | Gost | odg. 29.12.2013 @11:51 Prijavi neprimeren komentar

to ni res da on ne bo nič na slabšem če ti odpoveš. ljudje se pripravijo ko imajo za nekoga gostit, si pač plane prilagodiju temu. folk ima službe, so pač zasedeni. dobijo tudi en kup prošenj od drugih ljudi, torej tudi če gostitelj ne bo na slabšem bo na slabšem nekdo 3 ker ni dobil kavča zaradi tvoje rezervacije, potem ko si pa odpovedala je ostal kavč prost, tretja oseba pa mogoče brez kavča. tudi zapomni si, da v slučaju da boš recimo to storila in odpovedala zadnjo minuto tko šalabajzersko bos dobila negativno oceno in potem počasi se tvoja kariera na cocuhsurfingu konča. če si skeptik (seveda previdnost ni odveč) potem se niti ne spuščaj v to, pri couchsurfingu mors verjet da so ljudje dobri in te ne bo noben nategnu, drugač stvar ne bi funkcionirala. sploh pa couchsurfing je za ljudi ki jim presenečenja ne predstavljajo problemov, tko kot te lahko couchsurfing zajebe tko te lahko včasih reši. če hočeš bit ziher, potem si rezerviraj hotel, tam presenečenj ne bo.

in kot sm že napisal, če se pravilno pripraviš in mas vedno back up na presenečenja ne boš nič preplačala.. glede hostlov pa, to je stvar posameznika, če ti pač ne leži okay, o tem sem pisal ker je pač to najcenejša varjanta.

Talija | Gost | odg. 30.12.2013 @19:34 Prijavi neprimeren komentar

Jaz te razumem kaj hočeš povedat, a sem slišala in prebrala že, da so nekateri ostali lepo brez dogovorjenega kavča, ena se je celo zmenila, da pride tip po njo na letališče (je sam predlagal), nakar ni bilo nič od niča. In je rekla, da je bla čist izgubljena, pač vsi se ne znajdejo tam na licu mesta. Je potem vzela prvi taksi in šla do nekega hostla, ki ji ga je predlagal taksist - ne samo, da je bila ne najboljša lokacija, tudi varno ni blo. 

Zdaj če jaz potujem sama, se moram zanesti na tega, ki me bo gostil v NY in potem še drugod na zahodni obali kot načrtujem trip...

jansi | Gost | odg. 31.12.2013 @09:13 Prijavi neprimeren komentar

Talija, 100% varnosti ni nikjer, kjer je človek (bodisi župnik, ali bivši kaznjenec). Nenazadnje je tudi ta človek pri katerem si se zmenila za kavč lahko kakšen izprijenec, ki te bo zaprl v neko omaro in te imel tam 3096 dni in nihče za to ne bo vedel.

In normalno je, da so ljudje, ki imajo tudi negativne izkušnje s temi kavči. Mogoče se je tistemu kavčarju kaj zgodilo in ni mogel priti ali kaj podobnega. Tega ne moreš vedeti in se vedno lahko kaj takega zgodi. To ne pomeni, da lahko ti zdaj zaradi tega rezerviraš pri 3 kavčarjih in že veš, da boš dva zafrknila. Ti moreš naredit kar je prav in upat, da se bo izteklo. Tako, kot to počnejo vsi-tudi ta ki kavč ponuja ima iste strahove in skrbi, ko tujca vabi k sebi.

Saj ne rečem, da je treba slepo zaupat vsem in vsemu, ampak če nisi sigurna/izkušena/iznajdljiva in predvsem prilagodljiva je mogoče bolje, da najprej izbereš varnejšo in s tem tudi dražjo varjanto. Rezerviraš hotel ali privat sobo v hostlu, ki je v strogem centru oz. najbolj varnem delu mesta in se tja odpelješ s taksijem. Postopoma pa se kasneje uvedeš še v to kavčanje, ko boš malo že dobila občutek kako to gre.

Če boš bila tako skeptična in paranojična glede vsega skupaj boš hitro imela pokvarjen dopust. To bi bilo škoda...

Klara | Gost | odg. 02.01.2014 @07:03 Prijavi neprimeren komentar

Talija,

ne vem kje nastopi težava, sem šla pogledati in sem mail pravilno napisala (popotnica29AFNAgmail.com), upam samo da nisi pozabila AFNA zamenjati z znakom @

Talija | Gost | odg. 03.01.2014 @13:14 Prijavi neprimeren komentar

Afno sem seveda takrat zamenjala ni pa šlo poslati niti v tretje. Danes je šlo, tako da check it out. Očitno je šlo za težavo tehnične narave.

Lp

Zala Dodic | Gost | odg. 11.03.2019 @08:15 Prijavi neprimeren komentar
Pozdravljeni! Ali bi mi lahko posredovali vas potovalni plan in prenocisca kjer ste spali? namreč s prijateljico se maja meseca odpravljava na zahod amerike in kakšen že preizkušen plan, bi zelo prav prišel! hvala, Zala
Bodi informiran

Ne zamudi naslednje akcije ali pomembnega obvestila!

Si avanturistični popotnik ali vsakodnevni potnik? V vsakem primeru zate pripravljamo ažurne, zanimive in koristne popotniške in potniške informacije, ki ti jih dostavljamo v tvoj poštni nabiralnik enkrat do dvakrat na mesec.