Popotniški forum

Živite morta v Švici

Dodan 09.01.14 @19:23:45
Lara Gut | Gost | odg. 09.01.2014 @19:23 Prijavi neprimeren komentar

Pozdravljeni,

V torek imam zadnji razgovor v Zurichu, glede na to, da so mi plačali letalsko karto so zelo resni. Do sedaj se nismo pogovorjali o plači oz. sem jim rekel, da bi se o tem pogovarjali drugič.

Sedaj me zanima, če mi lahko odgovori nekdo, ki pozna življenske stroške v Švici. Za menoj naj bi prišla kasneje tudi družina in sicer žena in 3 šoloobvezni otroci. Kolikšen naj bi bil še dovolj velik prihodek za neko normalno življenje? Prosim v bruto znesku in v CHF.

Že v naprej hvala.

knaufar!! | Gost | odg. 09.01.2014 @22:28 Prijavi neprimeren komentar

Težko je točno napovedati stroške, ki so precej opdvisni od navad, razvad...

-Računaj za najem najmanj 4.5 do 5 sobnega stanovanja- 1500-2000 fr ali več, odvisno od kraja bivanja

-zdravstveno zavarovovanje za 5 člansko familijo najmanj 1000 fr

-hrana najmanj 1000 fr, če boste kupovali v ala lidl, aldi in kuhali sami.

-parking za 1 vozilo 50 do 200 fr

- doplačilo k zdravstvenemu zavarovanju od 300 do 2500 fr letno po osebi, odvisno za kakšno odbitno franšizo se odločiš, + 10 % doplačila za zdravstvene storitve, zdravila

Z eno delavsko plačo ne boste mogli shajati, razen če bo tvoja plača vsaj 8-10 tisočakov. Ker če malo sešteješ si že na 4 tisočakih, pa še ogromno stvari manjka, kot so stroški voda, elektrika, telefoni, internet, tv, komunala, registracija in zavarovanje vozila, življenska in nezgodna zavarovanja, zobozdravstvene storitve, stroški vrtca, šole, oblačila....

V kakem poklicu boš delal in koliko misliš, da bi bilo vredno tvoje delo???

Lara Gut | Gost | odg. 10.01.2014 @00:12 Prijavi neprimeren komentar

Hvala knaufar!!

Počasi bom spravil stroške skupaj. Vrtec odpade, so javne šole brezplačne? Kraj bivanja bo nekje blizu Zuricha. Zdravstveno zavarovanje mi tudi še ni jasno, kako to funkcionira, zobozdravnik je najverjetneje posebej.

Sicer pa delal bom v IT oddelku, moja želja je, da bi bila plača v rangu 100k CHF do 120k CHF, bom videl, kaj bodo ponudili. Kaj si mislil s tem, da bi morala biti plača 8k - 10k, bruto ali neto?

grega | Gost | odg. 10.01.2014 @00:43 Prijavi neprimeren komentar

Z zgornjo oceno plače se nikakor ne strinjam. Družinski prijatelj dela blizu Zuricha (cca 20 km stran) in ima plačo okoli 5.000 Chf (mislim, da ima celo malce manj, okoli 4.500), majhnega otroka in ženo, ki ne dela - in prav lepo shajajo. Niso bogati, daleč od tega, ampak živijo pa prav lepo in spodobno življenje. 8-10k niti pod razno ni več srednji razred, ampak višji.

tom | Gost | odg. 10.01.2014 @01:34 Prijavi neprimeren komentar

Pa mislim da je bil lani dodatek na enega otroka okoli 250 chf,pa za šolo ni treba kupovat niččččč men se zdi da od 4.razreda dalje,tako da se kr najde tudi nelkaj prihrankov,za kaj več se moraš pa kr sam pozanimat,ma en kolega ki dela v Novartisu v IT  mislim da okoli 12k ,drugače se pa v Švici o dnarju ne govori,lp

knaufar!! | Gost | odg. 10.01.2014 @09:04 Prijavi neprimeren komentar

grega

5 članska familija s tako plačo kot si napisal ne more preživeti v Švici!!!!

Tudi tvoj prijatelj si lahko zelo zelo malo privošči, morajo biti res skromni, šparati na vsakem koraku, da jim znese, o kakih počitnicah, potovanjih, smučanju... lahko le sanjajo, pa tudi recimo za obiske  Slovenije, seveda če so slovenci, morajo verjetno dobro kalkulirati, da jim znese večkratni obisk sorodnikov.

Za 3 sobno stanovanje dajo najmanj 1000 fr, za zdravstveno tudi najmanj 600 fr, hrana najmanj 700 fr ala lidl, aldi, kje pa je še vse ostalo.

Če mene vprašaš, pa nisem vajen živeti na veliki nogi, niti pretirano ne trošim v Švici, nekaj malega luxuza pa mora biti, kaka kavica, pir v lokalu, za sladkosnede obisk slaščičarne...ja in franki kopnijo, kitreje kot si želiš.

knaufar!! | Gost | odg. 10.01.2014 @09:16 Prijavi neprimeren komentar

Lara Gut

ja mislil sem neto plačo. Ne jemlji gregeja resno, nima pojma kako živijo familije v Švici.

Njegov prijatelj pa itak ni povedal vsega, oziroma je njegova familija precej manjša od tvoje, verjemi mi, da životarijo, oziroma živijo na pragu revščine. Pri tebi 3 šoloobvezni otroci nisjo mačji kašelj in recimo še nezaposlena žena. Čestitam ob taki plači vam ne bo hudega. 

Delavske plače na baušteli za nas auslendarje so precej manjše, tako, da kapo dol, da imaš takšen poklic, da lahko iztržiš mnogo več. Pri taki plači bo žena kamot lahko skrbela za familijo brez da gre v službo. Srečno in poročaj kako se bo izšlo. 

Lara Gut | Gost | odg. 10.01.2014 @11:41 Prijavi neprimeren komentar

Oj,

hvala za vse vaše prispevke in izskušnje.

knaufar!!

Malo sem zmeden, lahko da kaj ne razumem. Če sem te prav razumel govoriš o 8k - 10k CHF/mesec neto, to je precej več kot ciljam jaz to je 100k - 120k CHF/leto bruto to je 6k - 7k chf/mesec neto.

Prosim, mi lahko še enkrat obrazložiš/potrdiš, da si ustvarim približno sliko.

Sicer pa v torek zvem in poročam, kako je šlo.

No saj o plači se tudi v SLO ne govori, saj pri meni je tako, zato pa so forumi, da se govori o tem

Davo | Gost | odg. 10.01.2014 @19:07 Prijavi neprimeren komentar

Dodaten zaslužek!

http://MegaStoon.Com/?share=238148

http://MegaStoon.Com/1/?share=238148

knaufar!! | Gost | odg. 10.01.2014 @20:19 Prijavi neprimeren komentar

Lara Gut jaz pa sem mislil da ti navajaš neto znesek, to bi bilo super imeti tako plačo.

Težko rečem kako boste shajali kot 5 članska familija, če boš sam zaposlen. Prvo boš tako začel sam, našel dovolj veliko stanovanje najmanj 4.5 do 5 sobno, da boš smel pripeljati družino (pravilno si prebral smel, švicarji ne pustijo da se familije stiskajo v manjših stanovanjih). Tvoja neto plača bo zadoščala za golo preživetje, kaj več pa si ne boste mogli privoščiti ali še kaj našparati. Ampak poskusi, pa da vidiš če bo šlo.

Vem za eno 4 člansko Slo familijo z šoloobveznimi otroki, neto plača nekje 6000, najprej je bil oče 1 leto sam, nato je bila 1 leto familija skupaj v Švici, pa so se sedaj mati in 2 otroka vrnili nazaj v Slo,  ona ni dobila dela, z eno plačo pa so životarili, tako da so vrnili B vizo. Doma imajo hišo, tukaj so imeli drago stanovanje....

Lara Gut | Gost | odg. 10.01.2014 @21:11 Prijavi neprimeren komentar

knaufar!!

tega sem se bal, da visoka plača, še ne pomeni, da lahko dejansko normalno živiš.

Nič, v torek izvem točno koliko bo. Naslednji teden, če boš kaj na forumu, lahko nadaljujeva.

KrEn | Gost | odg. 11.01.2014 @01:36 Prijavi neprimeren komentar

Meni se zdi, da vseeno precej pretiravate,.. sicer smo družina z otroki. Ne živimo ravno v Švici, temveč v primerljivi državi.

Za stanovanje plačamo cca 20000 letno. Trenutno samo jaz delam in s mesečnimi prihodki v višini cca 4500 - 5000 eur/neto brez težava in kakšnega posebnega odrekanja normalno shajamo.  Razen stanovanja in v Švici še udravstva je večina ostalih stroškov povsem obvladljivih(pač greš v Nemčijo v Shopping.)

Pomoje, se vam splača vsekakor poskusiti.Tudi žena/punca bo verjetno prej ali slej dobila zaposlitev. V najslabšem primeru, lahko vedno pridete nazaj,.. 

Na letni ravni na celo ostane okrog 10 000 eur.

LaraGut | Gost | odg. 15.01.2014 @19:44 Prijavi neprimeren komentar

Hvala vsem za vaše pripevke. Torej.

Nič se še niso odločili, ali je to dobro ali ne, nevem. Vem to, da smo se razšli v superlativih iz njihove strani. So pa bili odkriti in so rekli, da imajo do konca tedna intervjuje.

Tako da se celotna zgodba nadaljuje naslednji teden.

Če ima še kdo, še kakšne informacije, že v naprej hvala.

računalničar | Gost | odg. 15.01.2014 @20:11 Prijavi neprimeren komentar

Laragut,

Zanima me, kaj delate v službi, katera področja pokrivate? Koliko let izkušenj imate? Jaz sem ostal brez službe na področju računalništva s koncem leta, tako da iščem vse možnosti.

lp in srečno!

Lara Gut | Gost | odg. 27.01.2014 @22:23 Prijavi neprimeren komentar

Oj,

evo sem nazaj. Na kratko, podpisna pogodba iz njihove strani je na poti. Se pa bojim, da je bo plača 100k CHF bruto premalo za 5 člansko družino.

Glede na tole kar piše tukaj

http://www.beobachter.ch/familie/familiengruendung/artikel/budgetplanung_eine-familie-zu-finanzieren-ist-kein-kinderspiel/

Komentarji dobrodošli ...

Miha | Gost | odg. 28.01.2014 @19:07 Prijavi neprimeren komentar

vsaka čast in iskreno čestitam. me pa zanima, koliko je teh 100k frankov (glede na to, da je to ca. 80k &euro neto?

Lara Gut | Gost | odg. 28.01.2014 @22:33 Prijavi neprimeren komentar

Oj,

hvala. Sicer je to v Zurich kantonu cca.68keur neto. Potem se pa začne odštevat. Bomo videli, kako se bo izšlo.

Na intervjuju so mi rekli, da so cene v Švici visoke ampak, da so tudi plače visoke.

Trenutno zbiram vse mogoče izdatke, ki me čakajo, tako da ste še vedno vsi dobrodošli, če imate (preverjene) informacije.

Gasilec | Gost | odg. 26.09.2015 @17:23 Prijavi neprimeren komentar

Ali je kdo v St. Gallenu da se dobimo na coffe? Da se mal posldruzimo in pogovorimo slovensko.

Bodi informiran

Ne zamudi naslednje akcije ali pomembnega obvestila!

Si avanturistični popotnik ali vsakodnevni potnik? V vsakem primeru zate pripravljamo ažurne, zanimive in koristne popotniške in potniške informacije, ki ti jih dostavljamo v tvoj poštni nabiralnik enkrat do dvakrat na mesec.