Popotniški forum

Davčna ugotovila dohodek iz tujine izpred 2 leti - kaj zdaj

Dodan 21.10.16 @10:45:06
Londra | Gost | odg. 24.10.2016 @19:59 Prijavi neprimeren komentar

Seveda razumemo, da v Avstriji to drugace razumejo in da poznajo zacasno in stalno. Vseeno lahko stalno odjavis v Slo in prijavis zacasno v Slo. Vseeno po uspesni odlocbi se vedno lahko prijavis stalno prebivalisce v Slo, ce se tega bojis. Res ni potrebno, da toliko kompliciras svoje zivljenje. Vsaj poskusiti ni greh na upravni enoti, nic ne bodo preverjali kako te je stanodajalec prijavil v Avstriji. Vsaj za sedaj se ne. 

Madonca | Gost | odg. 24.10.2016 @21:37 Prijavi neprimeren komentar

Jaz ne razumem zakaj zavajate ljudi z neikim instant nasveti, če pa je resničnost čisto nekaj drugega.

Za odjavo naslova v Slo, če že bivaš v tujini, se moraš zglasiti na upravni enoti, ali pa na konzulatu RS v tujini, kjer v vsakem primeru preverijo podatke in dobro vedo zakaj gre. Če pa si taka faca da se pripelješ v Slo sam zaradi tega ker si misliš da bi ti ratalo ker je uradnik glup, pa si res zmagal po celi črti. In, če misliš da ti bo brez kakršnihkoli dokazil uspelo odjaviti naslov v tujini, pa si še bolj faca....

Madonca | Gost | odg. 24.10.2016 @21:45 Prijavi neprimeren komentar

@Londra

˝Pred avgustom 2015 pa se je rezidenstvo dalo odjaviti tudi brez odjave stalnega prebivalisca. Naslednje leto pa se lahko po novem zakonu odjavi rezidentstvo brez odjave stalnega prebivalisca.  Naj povem, da nimam v UK permanent residence card (alinekaj takega kar se lahko dobi po 5 letih zivljenja) in se tudi skoraj vsako leto selim). S tem da davcni nisem predlozila nobenih mojih financnih podatkov, vse je bilo lepo skrito. Zato pa nekateri placajo, ker so neumni in predlozijo vse dokumente s financnimi podatki. ˝

Ne drži, da se je pred avgustom 2015 dalo odjaviti rezidenstvo tudi brez odjave stalnega v Sloveniji. sama sem oddala vlogo pa dobila zavrnjeno - pa sem imela samo stalno bivališče v Slo, in čisto nič drugega.

Hvala, da nas kličeš neumne ker plačujemo davke - vs. ker ne znamo lagat in zato drago plačujemo za vse tiste, ki znajo lagat. Res super.

Londra | Gost | odg. 24.10.2016 @22:17 Prijavi neprimeren komentar

Well, marsikomu je uspelo in tudi meni je. 

Recimo kolega se je odselil marca letos, julija je odjavil stalno prebivalisce in je septembra dobil odlocbo o davcnem nerezidentstvu. 

Seveda se da... Samo, ce se smilis sama sebi, kako se ne da, potem pa se res ne da (pa verjetno se poskusila nisi). Ker se da odjaviti stalno prebivalise tudi preko spleta. Brez dokazil. Marsikdo je tako naredil. Tukaj je link http://e-uprava.gov.si/podrocja/vloge/vloga.html?id=1177 

kr-en | Gost | odg. 24.10.2016 @22:21 Prijavi neprimeren komentar

Madonca

Jaz sem prijavil zacasen odhod v tujino na upravni enoti v Ljubljani. Celoten postope je trajal cca 2 minuti. Referentu sem samo "zaupal" novi naslov. Lahko bi povedal tudi naslov hotela öe bi hotel,..

Stalno prebivalisce sem odjavil elektronsko, tako, da sem izpolnil obrazec in ga elektronsko podpisal. Spet sem imel 2 minuti dela.

Ne razumem, zakaj bi vas upravna enota emejevala pri odjavi stanlega prebivališča,...

... | Gost | odg. 24.10.2016 @22:43 Prijavi neprimeren komentar

Londra, a so ti dali tudi kakšen zaznamek o novem naslovu v potni list na upravni enoti, ko si odjavila stalno bivališče in prijavila novo? Če lahko odjaviš stalni naslov na osnovi nekega prvega naslova, ki ga boš imel v tujini in ti ga ne zapišejo v potni list, ker se boš po vsej verjetnosti kmalu preselil, potem ni panike. 

... | Gost | odg. 24.10.2016 @22:43 Prijavi neprimeren komentar

Londra, a so ti dali tudi kakšen zaznamek o novem naslovu v potni list na upravni enoti, ko si odjavila stalno bivališče in prijavila novo? Če lahko odjaviš stalni naslov na osnovi nekega prvega naslova, ki ga boš imel v tujini in ti ga ne zapišejo v potni list, ker se boš po vsej verjetnosti kmalu preselil, potem ni panike. 

Tralala | Gost | odg. 24.10.2016 @23:44 Prijavi neprimeren komentar

Žal, mi gospa ni povedala, kako so me izsledili, čeprav sem jo nedirektno to vprašala. Nekako je odgovorila v smislu, da so dobili vprašanje s Francije. Je bila pa na splošno precej zmedena.

Madonca | Gost | odg. 25.10.2016 @09:51 Prijavi neprimeren komentar

@ Londra & kr en

Kateri naslov pa imata v potnem listu oziroma osebni?

Kaj pa vozniško dovoljenje?

Hočeta rečt, da sta djavila naslov, v nobenem dokumentu nimata vpisan novi naslov, vozniško sta obdržala slovnesko in se brez težav sprehajata po svetu?

Sorry, samo glede na to, da sem čez dala celotno proceduro se mi vajine zgodbe zdijo nateg.... to je moje osebno videnje glede na osebne izkušnje s tovrstnimi postopki....

Madonca | Gost | odg. 25.10.2016 @10:00 Prijavi neprimeren komentar

@ Londra

Pred avgustom 2015 pa se je rezidenstvo dalo odjaviti tudi brez odjave stalnega prebivalisca.

Naslednje leto pa se lahko po novem zakonu odjavi rezidentstvo brez odjave stalnega prebivalisca. 

Od kje izhajajo te informacije. Lahko navedeš vir?

kr-en | Gost | odg. 25.10.2016 @13:55 Prijavi neprimeren komentar

Madonca 

Naslov v potnem listu lahko 2x skoraj brezplačno zamenjate na UE, približno 1/2 leta po odjavi. Mogoče je to narediti tudi preko ambasade, vendar celoten postopek precej stane. Osebni dokumenti so veljavni tudi brez spremenjenega naslova - podlaga za potni list je državljanstvo in ne "stalno" prebivališče. 

Ker sem naslov že 2x spremenil, bi moral naročiti novi potni list. ker tega nisem naredil pač imam stari naslov. V večini EU držav v potnem listu ni zapisanega naslova. Hipotetično bi me lahko kaznovali slovenski policisti. Glede na to, da sem v sloveniji letno max 5 dni sprejemam to dveganje Tudi če bi me v tem času ustavili policisti, dvomim,  da bi zahtevali moj potni list

Vozniško dovoljenje je mogoče zamenjati za tuje. Postopek je popolnoma trivialen.

Kaj hudiča bi imeli od tega,  da bi lagali glede preprostosti odjave stalnega prebivališča? Pri odjaviti se od FURS-a potrebenega nekaj dela in tudi sreče. Odjavi SP  je pa povsem enostavna in za državo tudi dobra, jas v tem primeru prenehajo deločene njene obveznosti - npr. plačevanje zdravstvenega zavarovanja.

Kakšne so te tvoje osebne izkušnje?

kr-en | Gost | odg. 25.10.2016 @13:58 Prijavi neprimeren komentar

Poišči malo po FB skupini Slovenci v Londonu v preteklosti tam se je javilo ogromno ljudi, ki so uspeli doseči izbris iz davčnega registra, brez da bi ostali brez stalnega prebivališča. Odločanju o posamezni vlogi je popolnoma v rokah referenta - v preteklosti pač niso imeli nobenih smernic, ki naj bi se jih držali. 

Londra | Gost | odg. 25.10.2016 @19:04 Prijavi neprimeren komentar

"Madonca" poglej link od e-uprave in odjavi stalno prebivalisce. Ocitno si naletela na kaksnega zategnenega uradnika in si po domace naj.... Sicer je prednost tudi ta, da se lahko odjavis na katerikoli upravni enoti. Ce ti na eni ne uspe, gres na drugo (kot lahko narocis potni list na katerikoli uporavni enoti)

Sploh se nimam napisanega naslova v potnem listu, osebno uporabljam normalno, voznisko pa bom zamenjala za tujega. Se mi zdi prevelika procedura za to, kajti da bi 2x morala iti na velposlanistvo zaradi ene butaste nalepke ali pa iti spet na upravno ento. 

V bistvu je dopolnjen zakon in gre tako:  7/10.2016 je drzavni zbor sprejel doplnila k zakonu o dohodniini = spremenjen je 6. clen zakona da lahko oseba dokaze, da ima kljub stalnemu prebivaliscu, interese v tuji drzavi prebivalisca oziroma je rezident tuje drzave s katero ima slovenija podpisano mednarodno pogodbo o izogibanju dvojnega obdavcevanja.. itd.. . 

Madonca | Gost | odg. 25.10.2016 @21:03 Prijavi neprimeren komentar

Moje izkušnje so te, da so moje vloge za odjavo rezidenstva bile zavrnjene - razlog, eden in edini: ker ne izpolnjujem vseh formalnih zahtev določenih v zakonu, sem do nadaljnjega rezident slo. Edini pogoj, ki ga nisem izpolnjevala takrat (ker nisem imela možnosti odajviti stalni naslov v slo, vs. sem se vsake nekaj mesecev selila) je bil stalni naslov. Od prvega dne, ko sem šla v tujino sem imela odjavljeno zdravstveno, vse druge zadeve in vse kar je bilo kakorkoli povezano s Slo. Dokazovala sem s pogodno o zaposlitvi v tujini in potrdili o prisotnosti na delu od delodajalca, da dejansko sem v tujini. Ni pomagalo. 

Zdaj pa berem kako ste nekateri uredili odjavo brez težav ker ste prek spleta odjavili naslov v slo ipd. in se mi vse skupaj zdi smešnica.... sorry, sm res mi tko zgleda, ker vem kolikokrat sem jaz poskusila urediti zadeve pa sem vedno bila zavrnjena. Nočem biti zlobna sam res mi gredo lasje pokonci že ko se pogovarjam o tem kur.... davku in dohodnini in seveda se mi ne zdi prav, da smo bili tako različno obravnavani vs. prepuščeni nekemu neumnemu ali samo zlobnemu uradniku. Nimam nič proti, da se je marsikdo znašel in se losal krempljev davčne, mi pa seveda ni prav in me boli ker smo bili tako nepravično obravnavani oz. iz mojega stališča gre za diskriminacijo.

Zdaj npr. imam zadeve zaključene, imam stalno bivanje v tujini, sem se popolnoma odjavila iz slo. Ko sem šla to urejati na slo. ambasadi (ker nisem mogla drugače) so mi osebno takoj vzeli, pasoš sem morala pustiti pri njih, da vpišejo novi naslov, vozniško pa so mi pustili, ker po zakonu države v kateri živim, imam pravico obdržati slo vozniško in jo najkasneje v enem letu zamenjati ali pa mi čist propade....

Ker vem kako so se zadeve pri meni zgodile in kakšni so postopki bili, se mi enostavno zdi neresnično, da odjaviš naslov v slo in obdržiš vse dokumente brez vpisa kakršnega koli novega naslova ipd. oz. brez tega da imaš nek veljaven dokument v katerem je vpisan naslov. In kolikor vem sta potni list vedno z vpisanim naslovom, kakor osebna tudi.... in samo s tema dvema dokumentoma izkazuješ resničnost oz. se identificiraš....

... | Gost | odg. 25.10.2016 @21:45 Prijavi neprimeren komentar

Očitno je ful odvisno od sreče, Londra je pač šla do ene upravne enote, kjer so ji stalni naslov odjavili brez potrdil, je sam povedala novi naslov in je slo. Ti pa si naletela na zoprnega uradnika, ki je zelel nevem kakšna potrdila. Mislim, da se res splača poskusiti pri naslednji upravni enoti, saj se lahko odjaviš na katerikoli širom po Sloveniji. Je pa res zoprno s temi stalnimi naslovi, ker kot jaz vidim, večina drugih držav sploh v potnem listu nima vpisanega stalnega naslova, ampak samo kraj rojstva. Madonca, v kateri državi pa živiš? Se pa sprašujem, kakšne komplikacije so, v primeru, da po nekaj letih zeliš prebivališče prijaviti nazaj in s tem tudi davčno rezidenstvo? Če ima kdo izkušnje s tem, naj pove :-)

Madonca | Gost | odg. 25.10.2016 @21:59 Prijavi neprimeren komentar

Zdaj živim v Švici. Pri njih so zelo dosledni in kar zadeva plačevanje dohodnine tukaj, je to urejeno takoj, poračuna za tujce ni. Oni to opravijo na mesečni ravni, ker si ne privoščijo, da bi jim kdo ostal kaj dolžan. Meni osebno je ta sistem tudi všeč, ker takoj veš pri čem si in ne čakaš odločbo s strahom kaj bo....oziroma s slabo voljo, ker moraš nekaj doplačati ker je delodajalec našel luknjo v zakonu inzate plačuje minimalno dohodnino.

Za ponovno ureditev v Slo, je menda postopek ta, da si po zakonu dolžan sam narediti prijavo v kolikor izpolnjuješ pogoje za rezidenstvo -. si se stalno vrnil v domovino, si zaposlen v Slo in najmanj 6 mesecev prejemaš dohodke v Slo (slovenski delodajalec te je zaposlil v slo), imaš stalno prebivališče ipd.

kr-en | Gost | odg. 25.10.2016 @22:48 Prijavi neprimeren komentar

Moje sožalje. Samo včasih se splača investirati nekaj časa in preveriti vse možnosti. Stalno prebivališče je elektronsko mogoče odjaviti že ogromno časa. Za odvzem potnega lista na ambasadi, niso imeli nobene pravne podlage. Oni tudi verjetno ne rešujejo posameznega zahtevka. Ambasade so v teh primerih samo "kurirji" predvidevam, da so si samo ponudili zamenjavo naslova v potnem listu.  Glede na zakon obstaja prehodno obdobje, ki ga imate zamenjavo osebnih dokumentov - 4 ali 4 mesece. Tudi če ga ne zamenjate in v najhujšem primeru plačate kazen - je le ta simbolčnih cca 60eur.

Vozniško dovoljenje vam ne propade S opravljenim izpitom, ga dobite za nedoločen čas. Določen čas veljavnosti ima samo "medij", s katerim dokazujete veljavnost. Četudi nimate novejšega naslova je medij še vedno veljaven do datuma, ki je napisan.

Še 1x. Tudi če nimate "pravi" naslov je potni list še vedno veljaven. Vprašajte kašnega bruca PF, če mi ne verjamete?

kr-en | Gost | odg. 25.10.2016 @22:51 Prijavi neprimeren komentar

Madonca

Ali ste vi gotovo v Švici? Tudi tam je namreč obzno izponjevati davčno napoved. Davčna napoved ni ničesar drugega, kakor letni poračun mesečno plačane dohodnine. Popolnoma enak sistem je tudi v sloveniji.

Tax at source

People from abroad working in Switzerland have tax deducted directly from their income (tax at source). Foreigners who live in Switzerland and have a residence permit (permit C), however, need to declare their income and assets in a standard tax return.

Madonca | Gost | odg. 26.10.2016 @00:18 Prijavi neprimeren komentar

Tax at source

People from abroad working in Switzerland have tax deducted directly from their income (tax at source). Foreigners who live in Switzerland and have a residence permit (permit C), however, need to declare their income and assets in a standard tax return.

permit C

Ta mejhen, pa vendar pomemben detajl, pomeni ogromno.... Obstaja več različnih Permit...ki naredijo razliko

Bodi informiran

Ne zamudi naslednje akcije ali pomembnega obvestila!

Si avanturistični popotnik ali vsakodnevni potnik? V vsakem primeru zate pripravljamo ažurne, zanimive in koristne popotniške in potniške informacije, ki ti jih dostavljamo v tvoj poštni nabiralnik enkrat do dvakrat na mesec.