Popotniški forum

Selitev v UK

Dodan 30.01.18 @12:53:38
Anglija | Gost | odg. 30.01.2018 @12:53 Prijavi neprimeren komentar

Ker nimam kaj izgubit, tule z minimalcem crkujem na obroke...
Mi lahko kdo svetuje v kateri del UK se preselit za začetek, je Škotska dobra opcija?
Kako je z delom na črno za kakšen mesec, da vidim, če mi okolje sploh ustreza in kako
ste vi začeli v tujini? Najprej verjetno hostel, potem soba, kako iskati službo, je za začetek
najboljša agencija, da nekje začneš? Lepo prosim za nasvete tisti, ki ste že v tujini in ste začeli praktično iz nič?
Hvala!

Anglezka | Gost | odg. 31.01.2018 @00:56 Prijavi neprimeren komentar

Tudi v UK je minimalec zelo malo v primerjavi s stroski (v Londonu lahko samo zivotaris z minmalcem, delas kr naprej, zivis v usrani sobi, placujes ogromno za prevoz... v kaksnem normalnem mestu pa lahko normalno zivis v kaki garsonjerci). Seveda imas pa veliko moznosti za zamenjavo sluzbe. Delo na crno ne priporocam, ker lahko se zgodi, da ne bos dobil placano ali pa bos dobil se manj od minimalca - ker na crno te zaradi strahu ne bodo hoteli vzeti(ker tudi policija na terenu lovi ilegalce, ki so ilegalno zaposleni in kaznuje delodajalce)... Sicer tudi hitro dobis sluzbo in tudi hitro jo lahko pustis, ce ugotovis, da ni to zate. Sicer je tako, da je vsak kraj v UK drugacen in nekje je v redu nekje ni - odvisno od raznih dejavnikov. Vec pa lahko izves v fb skupini Slovenci v Londonu v dokumentih so pomembne informacije, pa ce uporabis lupo najdes zelo zanimive teme. 

Tu pa je seznam naj mest za delo v UK https://www.glassdoor.co.uk/blog/25-best-uk-towns-cities-work-2017/

Ptic | Gost | odg. 31.01.2018 @18:52 Prijavi neprimeren komentar

Priporocam Aberdeen za delo v UK - prestolnica naftne industrije v UK, kjer je dobesedno nadstandard plac, tudi za dela izven naftne industrije. Zacetno delo ni tezko najti vedno se najde nekaj kar pokrije stroske zacetna dela, gres naokrog in vprasas - v supermarketih  ASDA, TESCO te skoraj ziher vzamejo, strezba, frizeraj itd. Za moske npr vedno iscejo vozniki avtobusa 400 funtov na teden neto, 12 do 8 ur delavnik, usposabljanje krito, konstanto ze pet let vedno objavljeno na avtobusih. Sem delal leta 2009 leto in pol v Angliji na inzenirski poziciji - brezvezna placa toliko da pokrijes stroske in nekaj majhnega prisparas, leta 2012 sem dobil delo v Aberdeenu za najmanj dvojno placo, kriti stroski selitve, kriti stroski razgovora itd. Sem govoril z dosti ljudmi z Anglije, kjer za dela dobijo najmanj enkrat boljse placano tukaj kot drugje po Angliji, medtem ko so stroski nastanitve prakticno isti kot vsepovsod drugje v UK. Sedaj se dobijo enosobna stanovanja za 400 - 500 £ na mesec, prej so bil drazja okoli 700 ampak sedaj je kriza. Lahko zacens z slabo placanimi deli in si potem isces dalje, za dela v supermarketih ljudje pridejo in grejo.

Anglezka | Gost | odg. 31.01.2018 @20:21 Prijavi neprimeren komentar

Za supermarkete tipa Tesco, Asda ne bo drzalo, da se dobi tako hitro. Ptic morda ves iz tvoje izkusnje? moje izkusnje in izkusnje ostalih so taksne, da se moras prijaviti online (drugace ne jemljejo cvjev) in izpolnit online aplikacijo in potem, ce nisi uspesen, se ne mores prijaviti vsaj 6 mesecev. Torej ni tako lahko.

Sicer pa je ogromno dela v avtomobilski proizvodnji  kot so Honda, Nissan, Toyota (uporabi google) in tudi v skladiscih. Torej dela je ogromno. Tudi preko agencij je veliko lazje najti delo in veliko hitreje. 

Sicer pa ne vem glede Arebdeena, da bi bil tako zelo wow glede sluzb, ker ga ni nikoli na seznamu naj mest za sluzbe. Tudi na indeedu ni videti, da bi bile place nadpovprecne, meni se zdijo slabse. Torej, pomembno je tudi da imas dobre povezave do letalisca za lete v Slo (ce bos zelel veckrat iti v Slo na dopust), ker cene vozovnic za vlak kar zelo drage. 

Poglej indeed.co.uk za sluzbe v zeljenih krajih. 

Ptic | Gost | odg. 31.01.2018 @21:58 Prijavi neprimeren komentar

Ne vem za Tesco tocno podrobno, ampak vem za voznike avtobusom, od kdaj sem v Aberdeenu vedno iscejo, moski ali zenske, dobis trening in vozniska dovoljenja - nikoli niso nehali objavljat. Da ne omenjamo MacDonalds, Burger King, oglase za prodajalce, dostavljavce pic, frizerji, strezba - zacetnih nizko placanih pozicij je koliko hoces, dovolj da prezivis in potem isces boljse - seveda pogoj je v vecini primerov dobro znanje anglescine.

Vecina od vas ni slisala za Aberdeen, mogoce zato ker smo na severu itd. Vendar je dosti poklicov neposredno vezanih na naftno industrijo, zato so posledicno tudi place visje. Leta 2012 pred naftno krizo ni bilo problem najti sluzbe ampak je problem bil najti stanovanje. Sam sem mesec dni prezivel v bed & breakfast. Sedaj ni tega problema, ker je kriza. Jaz delam v naftni industriji in place so krepko nad UK standardom za inzenirske pozicije, sam sem dvojno obdavcen. Sem nekajkrat slisal od drugih ljudi z Anglije, ki so prisli delat sem in so dobili konkretno boljse kot v Angliji, srednja kvalificirana dela v stroki, npr strojni ali pa elektrotehniki itd. In to si vecinoma bila dela tipa “onshore”. Najvisje placane pozicije v Aberdeenu so seveda v nafti, bodisi pri service companies ali pa direktno pri naftnih podjetjih. Govorimo o “Onshore” pozicijah (Pon – Pet 8 ur na dan) ali pa “Offshore” pozicije – rotacija 3 tedne on/3 tedne off, 12 ur na dan. Place so lahko kjerkoli med 40,000 do 80,000 bruto letno za raznorazne inzenirske in tehnicne pozicije (Obicajno pet let izkusenj). Zunanji izvajalci – self employed (Umbrella ali Ltd company) so tipicne dnevne postavke med 400 – 600 £.

Aberdeen ima majhno letalisce ampak dobre povezave do Slovenije, dnevni leti KLM, Air France in lufthansa preko frankfurta ali amsterdama, koncna destinacija graz, dunaj, zagreb in ljubljana. Razen ljubljane povprece cene kart med 200 do 300 EUR na povratni let. Mogoce niso cene nizkocenovnikov, samo glede na lokacijo in oddaljenost bi jaz rekel da so razumne cene.

Anglija | Gost | odg. 01.02.2018 @15:37 Prijavi neprimeren komentar

Najprej hvala vama za vse dosedanje informacije, letim v Edinburgh in bi v startu kar na Škotskem iskal delo, najbrž bo najlažje preko agencije za začetek, imam 5 stopnjo izobrazbe, strežba in trgovina torej službe kjer imaš opraviti z maso ljudi žal ni zame, mogoče vesta, kako je s kakšnimi deli v kmetijstvu, gozdarstvu, komunali, delo povezano z naravo, tudi čiščenje etc. za začetek? V SLO sem delal na kar nekaj višjih pozicijah, vendar pa imam zaradi znane situacije vsega dovolj, tudi sveta sem že kar nekaj videl, tako, da ne grem prvič v svet in si tudi ne delam nobenih iluzij zato enostavno grem in pač poskusim, drugače si bom očital, da nisem niti poskusil, vrnem se še vedno lahko. Kako je s CVji na agencijah ga moraš prinesti s sabo tudi če boš "čistilka", ciljam na nižje pozicije, saj bo stresa že tako dovolj in se je najbrž z možgani bolj na off lažje prilagoditi in se potem počasi vzpenjati po lestvi. Če vama čas dopušča, se prosim kar razpišita, saj verjamem, da z nasveti iz prve ne pomagata samo meni. Pozdrave tja gor

Anglezka | Gost | odg. 01.02.2018 @21:38 Prijavi neprimeren komentar

Kot prvo, uporabil si napacno ime "Anglija", ce ti je cilj Skotska. Torej, Skotom nikoli ne reci, da so Anglezi. Za Slovencke je vse isto... Sicer Edinburgh je bolj turisticen in ni taka velika izbira sluzb. Za bolj fizicna dela je Glasgow boljsa izbira, pa se zelo poceni je (enosobno stanovanje 350gbp). 

Ce si obupan zaradi minimalca v Slo, bos udi v UK obupan, ce bos delal za minimalca. Verjemi tudi v tujini ni fajn delat za minimalca, pa da te ponizujejo in nic napredujes. Ni vse zlato kar se sveti tudi tukaj v UK. Se posebej tam, kjer so nizja dela, ki jih opravljajo Poljaki, ni prijetno. Kajti delo z njimi je tezko, ker se bodo pac s teboj pogovarjali po poljsko. Ce se bodo s tabo sploh zeleli pogovarjati.... Torej, bezi od tam, kjer je sef Poljak, ker bos manj vreden. 

Zalostno je to, da imas tako nizke cilje ze v startu in mislis, da se bos v ravno taksnih delih spocil. Zal ne bo slo tako saj bos moral garati.... Boljsa ko so dela, manj se dela :-) in bolj sluzi in tudi odnosi so boljsi. 

Gozdarstvo sploh ne vem, ce obstaja v UK. Kmetijstvo pa je tudi bolj slabo placano, so sezonska dela v Cornwalu, Essexu, Devonu ampak tudi tam zasedejo vse Poljaki in je potrebno fajn garat (imajo pa prikolice v katerih si lahko zastonj). Komunala pa je bolj od councilov (obcin) in ravno zato je zahteven prijavni postopek in preverjanja, torej ne dobi vsak te sluzbe. 

Kot je ze omenjeno, glej za dela v skladiscih - sicer kot je slisati so skladisca bolje placana v juznem delu Anglije, pa tudi proizvodnja avtomobilov.

Sicer pa tudi cistilke na domu so odlicno placane, vsaj v nasem mestu racunajo od 16 funtov na uro. So iskana roba :-). Zakaj pa ne bi ze kar zacel z boljsimi deli? Call centri kar naprej iscejo ljudi (customer support, customer service) in od tam imas moznost, da tudi prides na boljsa delovna mesta. 

Ptic | Gost | odg. 02.02.2018 @00:42 Prijavi neprimeren komentar

OK, potrjujem to delo v angliji je izguba casa, sem probal ne hvala nikoli vec, kot receno minimalac in neka jebena usrana sobra. Pridi v Aberdeen tukaj se vse zrihta, lahko ti dam kontakt od Slovenca ki se je priselil sem in vozi avtobus, tak da ne more biti tako slabo. Je delal prej v Angliji, in je bolj zadovoljen tukaj. 

Anglezka | Gost | odg. 04.02.2018 @13:29 Prijavi neprimeren komentar

Delo v Angliji ni izguba casa. Je nova izkusnja. Seveda pa je odvisno od posameznika ali se bo potrudil (ni se potrebno toliko truditi kot v slo :-) ), da ga najde super delodajaec s super placilom.  Jamaranje in smiljenje samemu sebi pa tako ali tako ne prinese nic dobrega tako v Slo kot v UK.  Ok, za "Ptica" lahko recem, da pise iz svojih izkusenj v Angliji. Ampak ne more vsak dobiti sluzbe v naftni industriji na Skotskem. Kot ze receno, izven naftne industrije so na Skotskem povprecno place manjse kot v Angliji. Najemnine to pa lahko recem, da so zelo nizke in tudi lahko kupis stanovanje ali hiso (se ceneje kot v Ljubljani).   Avtobus pa lahko vozis po celii UK, nekje celo placajo £26k letno za voznika avtobusa - ampak voziti mestni avtobus v uk ni isto kot voziti avtobus v LJubljani...

anglosasi | Gost | odg. 04.02.2018 @14:46 Prijavi neprimeren komentar

V angliji je mnogo del slabo placanih. Zahvala gre globalistki tacerjevi. Samo poglejte si minimalne urne postavke dosti nižje kot so za ista dela plačani downunder ali v Kanadi. Da o ZDA ne govorimo.

izseljenec// | Gost | odg. 06.02.2018 @19:33 Prijavi neprimeren komentar

minimalna urna postavka v Angliji je tam okoli £7.5; morda malo vec. Tudi ce si na minimalni urni postavki se da prezivet. V Sloveniji za tista €2 pa nikakor.

koliko je v Kanadi ali Avstraliji ne bi vedel, vem pa da v Kanadi ni bogatije. Imam kar nekaj sodelavcev Kanadcanov.

Ptic | Gost | odg. 08.02.2018 @18:14 Prijavi neprimeren komentar

V Aberdeenu je minimalna urna postavka 10 - 11 funtov/uro prav gotovo. Dvomim da bi kdorkoli delal za 7.5 funta/uro tukaj. Lahko ta denar kar mirno obdrzijo.

Anglezka | Gost | odg. 10.02.2018 @16:37 Prijavi neprimeren komentar

Ptic nimas prav, poglej oglase. Tudi se najdejo dela za 7.5 gbp na uro in definitivno se najdejo ljudje, ki delajo za taksno postavko (ce so obupani tako kot avtor teme, potem prav gotovo da delajo za taksno postavko ali pa da morda ne govorijo anglesko). Sicer pa zanimiva delovna mesta, samo mesto je pa prevec oddaljeno in oh pozimi mora biti temacno.

Pet | Gost | odg. 11.02.2018 @07:10 Prijavi neprimeren komentar

Gumtree.co.uk je dobra stran za iskanje dela, tudi za krajsi delovni cas.

Biti samozaposlen v UK je veliko enostavneje in ceneje v primerjavi s Slovenijo.

Polni delovni cas si lahko sestavis sam s sprejetjem in kombinacijo delovnih mest z krajsim delovnim casom. Ce najdes samo enega je ze lahko vstopnica za odhod. In natoisces naprej v regiji. Podatek da ze zivis v regiji kjer isces delo je velik plus.

Za Skotsko ne vem. Izkusnje so iz Angljie.

Osnovni zivljenski stroski so visoki.

Ptic | Gost | odg. 12.02.2018 @04:18 Prijavi neprimeren komentar

Aberdeen je definitivno mesto z delat, kot sem rekel standard plac je definitvno vecji predvsem zaradi naftne industrije, lahko se gre do kateregakoli podjetja - nrp servisna podjeta, ki delajo v nafti in oni vsi rabijo ljud za normalna dela kot so vilicarji, skladiscniki in podobno ta podjetja prav gotovo ne placajo 7.5 funta na uro. Vse postavke, ki sem jih jaz do  sedaj slisal so bile nad 10 funtov na uro. Pa se dela se enkrat manj kot v Angliji - tukaj so vsi lezerni samo se pije kava. Aberdeen ni del Anglije ampak je drzava zase - po mojem se definitivno splaca delat tukaj.

Ptic | Gost | odg. 12.02.2018 @04:25 Prijavi neprimeren komentar

"Aberdeen ni del UK ampak je drzava zase" sem mislil - na hitro sem pisal. Anglije in Aberdeena se ne da primerjat - sedaj bi si najrajsi dal zausnico da sem napisal Aberdeen ni del Anglije.

rewq | Gost | odg. 15.02.2018 @15:53 Prijavi neprimeren komentar

Kolikšen minimalni mesečni dohodek je potreben v UK, da kolikor toliko normalno preživiš in se ne stiskaš v sobi s še šestimi poljaki? Verjetno so letne plače na spletnih straneh ponudnikov dela indeed, etc.. bruto postavke? Kot vidim so minimalne urne postavke 7.5F je to bruto ali neto? Hvala za odgovor.

jacob! | Gost | odg. 16.02.2018 @12:45 Prijavi neprimeren komentar

z minimalno placo lahko prezivis brez tezav v UK. no. ne ravno brez tezav. odvisnih je vec faktorjev (kje zivis, stroski najemnine, poloznic, hrane, avta - javnega prevoza, kreditov,...)

sam sem prezivel brez tezav ko sem bil na minimalni placi. se prisparal sem lahko nekaj. res da sem delal 22 dni na mesec takrat.vsi zneski v UK so bruto zneski. se nikoli nisem nikjer zasledil govora o neto znesku, tako da 7.5£ je bruto. Je pa treba vedeti da do letnega zneska £11.500 ne placujes davka. to mi da obcutek da je UK davcna oaza. Slovenija se prdce obdavci.

Javno zdravstvo je na vrhunskem nivoju ...

Anja | Gost | odg. 19.02.2018 @16:46 Prijavi neprimeren komentar

Tisti z izkusnjami, kako ste zaceli iskati delo potem ko ste prisli gor? Rabis kaksne papirje? Je najbolje zaceti tako da gres na agencijo za delo? Kako sploh zaceti?

izseljenec/./ | Gost | odg. 19.02.2018 @17:34 Prijavi neprimeren komentar

Anja.

Na enak nacin kot v Sloveniji. Le da je bilo v mojem primeru vse mnogo lazje. Sluzbe dobil ze v prvem poizkusu.

Na voljo so agencije, spletne strani, casopisi,...

Bodi informiran

Ne zamudi naslednje akcije ali pomembnega obvestila!

Si avanturistični popotnik ali vsakodnevni potnik? V vsakem primeru zate pripravljamo ažurne, zanimive in koristne popotniške in potniške informacije, ki ti jih dostavljamo v tvoj poštni nabiralnik enkrat do dvakrat na mesec.