01.10.2024
Patricija Rus

Življenje v Dubaju skozi oči Slovenke

Ko večina ljudi pomisli na Dubaj, pomisli na Burj Khalifo, vrsto parkiranih vijoličnih ali zelenih Lamborghinijev in Louis Vuitton trgovino na vsakem koraku. A za vsem tem, se skriva mesto, ki je veliko več kot le turistična destinacija za bogataše. Kot Slovenka, ki v Dubaju živi že dobro leto in pol, sem hitro ugotovila, da to mesto skriva številne plasti – od piknikov s prijatelji v puščavi, najlepših sočnih zahodov ob morju, ure joge na plaži, do uživanja arabske hrane ob shishi in nakupovanje na lokalnih tržnicah oziroma souk-ih. 

V tem blogu bom z vami delila nekaj manj znanih dejstev o Dubaju, ki razbijajo stereotipe in odkrivajo bolj pristno, človeško plat tega fascinantnega mesta. Dotaknila se bom seveda tudi manj prijetnih dejstev, ki jih tukaj doživiš. Če vas zanima, kakšen je Dubaj v vsakodnevnem življenju, berite naprej – tu so skrivnosti Dubaja, kot jih doživljam jaz.

Piknik s prijatelji v puščavi. (Foto: Patricija Rus) 

Pred samo selitvijo, sem Dubaj kot turistka obiskala 4 x. Izgleda, da me je tja očitno nekaj vleklo, saj se drugače nikoli ne vračam na iste destinacije. Kaj točno, ne znam opredeliti. To lahko pojasnim samo kot neko energijo oziroma vibe, ki ga to mesto ima – le ta ti odgovarja, ali pa ne. Med turističnim obiskom in med dejanskim življenjem je razlika seveda ogromna. Kot turist si morda malenkost kulturno šokiran/fasciniran nad samimi muslimanskimi običaji, če ti jih uspe doživeti, kot rezidentu pa se ti zgodi kulturni šok indijske in pakistanske kulture. 90% dubajske populacije namreč predstavljajo le-ti.

Jutranja joga na plaži. (Foto: Patricija Rus)


Najprej se bom dotaknila vprašanj, ki me jih vpraša VSAK, ki me sreča;

Razbijanje mitov o Dubaju: Kaj je res in kaj ne?


1. Mit: Dubaj je izključno mesto luksuza in bogatašev. 

Resnica: Res je, da Dubaj slovi po luksuznih hotelih in dragih avtomobilih, vendar je mesto hkrati dom ogromnega srednjega razreda in številnih delavcev z bolj skromnimi prihodki. Obstajajo soseske, kjer najdete cenovno ugodne restavracije, lokalne trgovinice in kavarne, ki so blizu slovenskim cenam.


2. Mit: Javna izkazovanja naklonjenosti so strogo prepovedana. 

Resnica: Intenzivni javni izbruhi strasti so res nezaželeni, a rahli poljubi in držanje za roke so popolnoma sprejemljivi, še posebej v conah, kjer prevladujejo tujci. Večkrat sem že videla pare, ki so se poljubili ali držali za roke tudi vpričo policije, ki se je sprehajala mimo, in nihče ni delal nobene drame. Pravila so torej bolj sproščena, kot si večina predstavlja.


3. Mit: Ženske v Dubaju so manjvredne in nimajo pravic. 

Resnica: V Dubaju imajo ženske veliko pravic, dostop do vrhunske izobrazbe in pogosto zasedajo visoke položaje v podjetjih in državni upravi. Vse ženske, tako lokalke kot priseljenke, so v Emiratih zelo spoštovane, imajo nekje celo lastne vozne pasove in vrste za storitve, kar povečuje njihovo varnost in udobje. Ko sem šla na primer urejat papirje na policijsko enoto, sem kot ženska lahko preskočila celotno vrsto in imela celo poseben sedež v prvi vrsti, označen z roza barvo.


4. Mit: V Dubaju se je treba vedno oblačiti konzervativno. 

Resnica: V večini mestnih območij se ljudje oblačijo zelo podobno kot v katerem koli zahodnem mestu. Seveda je priporočljivo biti spoštljiv v bolj tradicionalnih delih mesta, obvezno pa v okolici oziroma znotraj mošej in v uradnih ustanovah. Sama vedno turistom priporočam daljša oblačila tudi za v nakupovalna središča, zaradi klime, ki je povsod zelo močna, tako da te kar hitro zebe.

Kot rezidentka, se v Dubaju oblačim enako, kot bi se v Sloveniji v poletnih mesecih. Izjema je morda mesec Ramadana, ki v muslimanski veri velja za sveti mesec in takrat se trudim izkazati spoštovanje s kakšno daljšo obleko namesto kratke.

Pravila so bolj sproščena, kot mi mislimo, tudi za same lokalce. Sama imam namreč sodelavko, ki je Emiratka in v prostem času nosi popolnoma zahodnjaška in kratka oblačila, med tem ko v službi nosi tradicionalno abayo (dolgo črno haljo z ruto na glavi), saj je le ta predpisana kot uniforma.


Lokalno žensko oblačilo ”abaya” v času praznika Ramadana. (Foto: Patricija Rus)


5. Mit: Alkohol je v Dubaju prepovedan. 

Resnica: Medtem ko so strogi predpisi glede alkohola res v veljavi, je v licenciranih restavracijah, hotelih in klubih povsem dostopen. Tudi nakup alkohola v trgovinah je mogoč, če imate licenco, ki je preprosta za pridobitev za prebivalce. Turisti ga tako lahko brez težav uživajo večinoma povsod. Alkohola ne strežejo edino v restavracijah in lokalih znotraj nakupovalnih središč in v lokalnih arabskih restavracijah.


6. Mit: Dubaj nima prave kulture in duše – je umetno mesto. 

Resnica: Čeprav je Dubaj znan po svoji moderni arhitekturi, ima bogato kulturno dediščino. Tradicionalni arabski souki, umetniške četrti ter kulturni festivali in prireditve ponujajo vpogled v lokalno umetnost, glasbo in običaje, ki so globoko zakoreninjeni v zgodovini tega puščavskega območja.


7. Mit: V Dubaju je skozi celo leto neznosno vroče. 

Resnica: Res je, da so poletni meseci izjemno vroči, s temperaturami, ki lahko presežejo 45°C. Poletje je obdobje, ko se redko kje kaj dogaja, zunanje restavracije in bari so zaprti, ljudje se zadržujejo večinoma v notranjih prostorih. Zimsko obdobje, ki traja od oktobra do aprila, prinaša tople, a prijetne temperature. Zvečer se tako na primer v decembru temperatura spusti tudi malenkost pod 20 stopinj, tako da lahko nosimo tudi jesenske jakne 😊


8. Mit: V Dubaju je vse podvrženo strogi cenzuri in internet je močno omejen. 

Resnica: Cenzura se osredotoča predvsem na vsebine, ki so politično občutljive ali veljajo za neprimerne glede na lokalne vrednote. Kljub temu imajo prebivalci dostop do vseh ključnih medijskih kanalov, informacij in globalnih novic. Socialni mediji, kot so Instagram, Facebook, TikTok in LinkedIn, so zelo popularni in široko uporabljeni, kar omogoča odprto komunikacijo. Je pa recimo blokiran Tinder; aplikacija za zmenke, tako da je potrebno malce iznajdljivosti za dostop le-te 😉

PREDNOSTI življenja v Dubaju:

  • Poceni in hitra dostava hrane: V Dubaju je dostava hrane izjemno dostopna in razširjena. Preko aplikacij, kot sta Talabat in Deliveroo, lahko naročiš obrok iz različnih restavracij za samo 5-6 EUR, vključno z dostavo. Čez čas ugotoviš, da se za eno osebo pogosto ne izplača kuhati, saj so sestavine v trgovini celo dražje od dostave 😊

Hrano v maksimalno 30 min dostavijo tudi direktno na plažo. (Foto: Patricija Rus)

  • Aplikacije za vse: Dubaj slovi po digitalizaciji storitev. Obstajajo aplikacije, ki ti omogočajo skoraj vse – od dostave goriva, ki ti ga pripeljejo in natočijo direktno v avto (po isti ceni kot na črpalki), do hitre menjave olja in filtrov kar na tvojem dvorišču v manj kot eni uri. Primer je aplikacija CAFU, ki prinaša gorivo na dom, in aplikacije, ki omogočajo takojšen nakup in dostavo skoraj katerekoli storitve – od pranja avtomobila do dostave zdravil. Svojo aplikacijo ima tudi dubajska policija, kjer “zbiraš” in plačuješ kazni (na žalost iz prve roke preverjena storitev 😊).
  • Življenje ob turkiznem morju: Kite Beach je ena izmed najboljših plaž v Dubaju, z belim peskom in turkizno vodo, ki ponuja sproščujoče okolje za prebivalce in turiste. Poleg tega je plaža izjemno prostorna, kar pomeni, da tudi ob konicah vedno najdeš prostor. Plaža je brezplačna, parkirišča pa so cenovno dostopna – med tednom stane parkiranje le 1 EUR na uro, ob vikendih in praznikih pa je brezplačno. V bližini plaže so tudi številne restavracije in kavarne, kjer lahko uživaš v obroku s pogledom na morje po napornem dnevu v službi.

Javna plaža Kite Beach. (Foto: Patricija Rus)

  • Stanovanjsko udobje: V Dubaju vsaka stanovanjska stavba, tudi srednjega cenovnega razreda, ponuja bazen in fitnes, ki sta vključena v najemnino. To omogoča večjo kakovost življenja brez dodatnih stroškov. Poleg tega so tudi zelo ugodna stanovanja opremljena s centralno klimatsko napravo in večinoma z novim, modernim pohištvom. Večinoma gre za novogradnje, saj se v Dubaju izjemno hitro gradi in se že 2-3 leta stara stavba smatra za ne-aktualno. Fun Fact; v mojem dubajskem stanovanju je celo Gorenje štedilnik!

Bazen pred stanovanjsko stavbo, ki spada v nižji cenovni rang. (Foto: Patricija Rus)


  • Jezikovna dostopnost: Čeprav je uradni jezik v Združenih arabskih emiratih arabščina, skoraj vsi govorijo angleško, kar olajša komunikacijo. V vsakdanjem življenju, od restavracij in trgovin do vladnih uradov, vse poteka v angleščini. Tudi v bolj lokalnih predelih ni težav z razumevanjem.
  • Kulturna raznolikost: Dubaj je resnično globalno mesto, kjer sobivajo ljudje iz več kot 200 različnih držav. V delovnem okolju lahko sodeluješ z ljudmi z vsega sveta. Na primer, v enem podjetju lahko delaš skupaj z osebami iz Indije, Filipinov, ZDA, Evrope in Afrike. Takšna raznolikost ustvarja odprto in vključujoče okolje, kjer se mešajo različne kulture, kar prinaša edinstvene priložnosti za učenje in osebno rast. Sama imam na primer v ekipi sodelavce iz več kot 20-ih različnih držav.
  • Varnost: Dubaj in Abu Dhabi sta večkrat uvrščena med najvarnejša mesta na svetu. V praksi to pomeni, da lahko brez skrbi hodiš po mestu kadarkoli, tudi ponoči. Kot mlada ženska, ki živi sama, se še nikoli nisem počutila bolj varno kot tukaj. Prizori, kot so odklenjeni avtomobili in stanovanja, torbice brez nadzora v restavracijah in mirno nočno sprehajanje, so nekaj povsem običajnega. Ljudje v kavarnah vedno puščajo svoje lap-tope na mizi, med tem ko grejo na primer na stranišče.
  • Poceni bencin in avtomobili: Zaradi nizkih cen goriva (približno polovico cene v primerjavi z Evropo) je vožnja z avtomobilom zelo ugodna. Poleg tega so avtomobili – tako novi kot rabljeni – cenovno ugodnejši, saj je trg dobro razvit in konkurenčen. Rabljeni avtomobili z nizkim številom prevoženih kilometrov so lahko tudi do 30 % cenejši kot v evropskih državah. 

SLABOSTI življenja v Dubaju:

  • Močno deževje in poplave: Čeprav je Dubaj znan po sušnem podnebju, lahko redki dnevi z močnim dežjem povzročijo pravo zmedo. Ker mesto ni prilagojeno za obsežne padavine, močan dež pogosto privede do poplav, ki povzročijo težave v prometu in otežijo življenje. Večkrat se zgodi, da ceste postanejo neprevozne, voda pa zaide celo v notranjost stavb. To se je v preteklem letu zgodilo 3x, od tega sem v sami vodi na cesti obtičala 2x. Zgodilo se mi je celo, da me je voda skupaj z avtomobilom odnesla, tako da sem popolnoma izgubila nadzor nad vozilom. Po 6ih urah čakanja v nevihti, so mi pomagali mimoidoči in na koncu me je varno domov pripeljala reševalna služba. Moj avto pa je bil na žalost čisto uničen.


  • Neznosna vlaga: Poletni meseci, zlasti od junija do septembra, prinesejo izjemno visoke temperature, ki se združijo z visoko vlago. To pomeni, da tudi zjutraj in zvečer ni pravega olajšanja. Bivanje na prostem postane skoraj nemogoče, saj se zdi, kot da zrak "stoji". Stopinje narastejo tudi to 50 stopinj. Poleti se tako večina zunanjih restavracij in lokalov zapre, vključno z beach bari.
  • Nepremičninski agenti in nategi: Nepremičninski trg v Dubaju je zelo živahen, a na žalost tudi poln nepoštenih praks. Nepremičninski agenti pogosto obljubljajo stvari, ki jih ne izpolnijo, ali zavajajo glede pogojev najema. Prav tako je težko najti zanesljiva rent-a-car podjetja, saj so pogosti primeri skritih stroškov in slabih storitev. V splošnem je pri nakupih in pogodbah potrebna dodatna previdnost, saj je "nategunstvo" zelo razširjeno, tudi to sem se morala žal naučiti zgrda 😊
  • Etičnost delavskih kampov: Delavci, zlasti Indijci, Pakistanci ipd, pogosto bivajo v t.i. "labour camp-ih", kjer so pogoji bivanja slabi. Ti kampi so postavljeni na obrobju mesta, daleč od luksuznih predelov, kar odpira vprašanja o pravičnosti in človekovih pravicah. Čeprav je življenje za številne priseljence v Dubaju prijetno, ta temna plat ostaja pereče vprašanje.
  • Visoke cene blagovnih znamk: Čeprav so nekatere stvari, kot so elektronika (npr. Apple izdelki), cenejše, so določene modne blagovne znamke bistveno dražje kot v Evropi. Na primer, obleka v Zari, ki v Sloveniji stane 25,90 EUR, v Dubaju stane 200 AED (približno 50 EUR). To pomeni, da je nakupovanje oblačil, kozmetike in drugih blagovnih znamk, ki so evropskega porekla, precej dražje.
  • Dolgi delavniki: Delovni ritem v Dubaju je precej bolj intenziven kot v Evropi. V večini podjetij, je 10 ali 11-urni delavnik nekaj povsem običajnega. Zaenkrat še nisem zasledila, da bi kdo delal 8h, kot je to običajno pri nas.

Sončni zahod v Dubaju. (Foto: Patricija Rus) 


Čeprav se življenje v Dubaju sliši kot neskončna zabava na luksuznih plažah in vožnja z bleščečimi avtomobili, je resničnost prebivalcev veliko bolj raznolika – in včasih zabavno nenavadna. Medtem ko si večina predstavlja Dubaj kot mesto, kjer vsakodnevno srkaš koktajle na strehi nebotičnika, lokalci uživamo v čisto običajnih stvareh, kot so jutranja joga na plaži, iskanje najboljšega hummusa v soseski in neskončne debate o tem, kako se znebiti peska v avtu in kako očistiti zaprašen oranžen balkon.

Življenje tukaj je torej kombinacija visokotehnoloških rešitev in preprostih užitkov, ki jih omogoča kulturna mešanica iz vseh koncev sveta. In čeprav ima svoje slabosti (res, kdo si želi preživeti avgust v Dubaju?), so prednosti tiste, ki naredijo to mesto tako edinstveno in nekaj posebnega.

Konec koncev, kje drugje lahko naročiš tako dobro shawarmo ob treh zjutraj, ne da bi sploh zapustil/a stanovanje?

Shawarma (Foto: Patricija Rus)

Pridruži se naši skupnosti in raziskuj svet

Si avanturistični popotnik ali vsakodnevni potnik? V vsakem primeru zate pripravljamo ažurne, zanimive in koristne popotniške in potniške informacije, ki ti jih dostavljamo v tvoj poštni nabiralnik enkrat tedensko.

Prijava na e-novice
Most searched information
or send an email to
or send an email to